Škola sexu se Zoryou Blue: Když vám v sexu brání vlastní tělo. Co jsou sexuální dysfunkce a jak je překonat?
V dnešním díle Školy sexu se Zoryou Blue se nenaučíte novou techniku, kterou byste mohli při dlouhých podzimních večerech s partnerem vyzkoušet. Dozvíte se ale věci neméně důležité, něco, s čím se podle statistik setkala víc než polovina z nás. Tématem, o kterém v podcastu Už budu! promluvila psycholožka Leona Šímová, jsou sexuální dysfunkce. A dá vám i návod, jak s nimi pracovat. Protože i když vám to v sexu třeba úplně neklape, nic není ztraceno. Tak směle do toho!
Leona Šímová pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, v sexuologickém ústavu Univerzity Karlovy a založila i vlastní terapeutický institut Jak na duši. Rozhodně je tak povolaným člověkem, který vám může dobře poradit, pokud vaše tělo či psychika mají na sex negativní vliv. Co jsou tedy podle ní nejčastější sexuální dysfunkce, se kterými se lidé potýkají? „Rozdělila bych je do čtyř kategorií. Tou první je porucha libida, tedy situace, kdy na sex prostě není chuť. Druhou jsou pak poruchy vzrušení, u mužů poruchy erekce, u žen nedostatečné zvlhnutí vagíny. Do třetice je to bolestivost u sexu, ta je častější pro ženy a v extrémním případě může jít i o vaginismus, což je vlastně absolutní neschopnost penetrace. No a poslední kategorií jsou poruchy orgasmu,“ vyjmenovává psycholožka.
Moderátorka Zorya Blue vydala Knihu moderní sexuality UŽ BUDEŠ? Ulov si svou knihu tady! Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz
S nějakou formou sexuální dysfunkce se za život podle statistik setká přes 50% mužů a 55% žen. Podle Šímové by ale čísla mohla být v reálu ještě mnohem vyšší. „Podle našich zkušeností se muži nejčastěji potýkají s poruchami erekce, u žen vede chybějící libido,“ říká v podcastu. Současně ale upozorňuje, že pokud člověku jeho stav nepřináší stres a obavy, není nutné ho řešit. To nastává až ve chvíli, kdy se to pro vás stává problémem, něčím, co výrazně ovlivňuje váš život. Pak je na místě vyhledat pomoc psychologa, sexuologa, někdy i gynekologa. „Kolikrát stačí třeba i jen jedna návštěva a může to výrazně pomoci. Já rozhodně každému doporučuji, aby vyhledal pomoc, pokud ho něco takového trápí. Vše se dá, pod dobrým vedením, napravit,“ vysvětluje.
Muži k ní do ordinace nejčastěji chodí právě s poruchami erekce. Ty můžou mít dva původy – organickou a psychogenní. „Ta organická je zřejmá. Muž prostě stárne, prokrvení jeho těla se zhoršuje, a protože pro erekci je prokrvení zásadní, přichází obtíže. To se dá ale poměrně lehce vyřešit medikací. Já jsem psycholog, proto mě víc zajímá ten původ psychogenní. Ten má velmi často pozvolný vývoj. Muži se v posteli jednou dvakrát nezadaří, a to v něm vyvolá stres a úzkost. Pak už kdykoliv, kdy má k něčemu dojít, začne mu v hlavě blikat kontrolka: Co když to zase nepůjde?! Při úzkosti nám krev putuje do periferních částí těla, například do nohou. Při sexu ale potřebujeme krev úplně jinde. A tak se roztáčí nebezpečné kolečko,“ popisuje Šímová.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.