Dechberoucí záběry mizejícího vraku: Titanic se rozpadá před zraky badatelů
Titanic se rozpadá před očima. Dokonce i část zábradlí ze slavné filmové scény částečně zmizela. Nové snímky z vraku odhalují, jak rychle čas a moře ničí legendární loď.
Na dně Atlantiku, zahalený tmou a chladem, spočívá vrak nejznámějšího zaoceánského parníku všech dob Titanicu. Ačkoli od tragické srážky s ledovcem uplynulo více než století, stále nás fascinuje a láká. Letošní podmořská expedice však přinesla nové, znepokojivé záběry, které odhalují, jak rychle čas a drsné podmínky temných hlubin ničí tento ikonický symbol lidské troufalosti.
Ikona se rozpadá
Jedním z nejvýraznějších znaků zhoršujícího se stavu Titaniku je ztráta části zábradlí, které se proslavilo ve filmu Jamese Camerona. Toto zábradlí, obklopující příď lodi, bylo po dlouhá desetiletí téměř nedotčeno. Nyní však chybí velký kus, který se odlomil a klesl na mořské dno. „Příď Titaniku je prostě ikonická, máte všechny ty momenty v popkultuře, a to je to, na co myslíte, když myslíte na ztroskotání. A už to tak nevypadá,“ popsala Tomasina Rayová, ředitelka sbírek společnosti RMS Titanic, Inc., která expedici podnikla a také vlastní práva na vrak Titaniku. „Lidé se neustále ptají: ‚Jak dlouho tam Titanic bude?‘ Prostě nevíme. Ale sledujeme to v reálném čase,“ míní Rayová.
Znovuobjevený poklad
Podmořská návštěva vraku ale nepřinesla jen zmar a ztrátu. Během expedice se podařilo objevit i několik artefaktů, které byly dlouho považovány za ztracené. Mezi nimi vyniká bronzová soška Diany z Versailles, která byla středobodem salonku první třídy. Socha byla poprvé vyfotografována Robertem Ballardem v roce 1986 a během dalších expedic už byla považována za nenávratně ztracenou. Nyní se ji podařilo nalézt pod vrstvou sedimentu a trosek. „Bylo to jako najít jehlu v kupce sena,“ říká nadšeně zpravodajství BBC výzkumník James Penca.
Závod s časem
Potopení Titaniku v roce 1912 bylo jednou z největších námořních katastrof v historii. Tento luxusní parník, považovaný za nepotopitelný, se srazil s ledovcem během své první plavby přes Atlantický oceán. Nedostatek záchranných člunů a chaos na palubě vedly k tragické ztrátě více než 1500 životů. Tato událost otřásla světem a vedla k významným změnám v bezpečnostních předpisech pro lodní dopravu.
Společnost RMS Titanic Inc. plánuje i nadále vracet se na místo tragédie, aby zdokumentovala stav vraku a zachránila co nejvíce artefaktů, včetně Diany z Versailles. Tyto předměty jsou nejen cennými historickými památkami, ale také připomínkou lidské zvědavosti, odvahy a tragédie, která navždy změnila svět. S ohledem na postupující rozklad v nehostinném oceánu je ale otázka, kolik času legendární lodi ještě zbývá.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.