Smutnou zprávu o úmrtí Jona Landaua potvrdila jak jeho truchlící rodina, tak i Alan Bergman (58) ze společnosti Disney Entertainment. „Jon byl vizionář, jehož mimořádný talent a vášeň přivedly na filmové plátno některé z nezapomenutelných příběhů,“ uvedl Bergman, který označil Landaua za úspěšného a ikonického producenta. Příčina jeho skonu prozatím nebyla veřejně oznámena.

Landau začal pracovat ve filmovém průmyslu v 80. letech. V roce 1997 vsadil na talent režiséra Jamese Camerona a stal se producentem jeho filmu o ztroskotání zaoceánské lodi Titanic. Neprohloupil - Titanic se stal prvním filmem na světě, jehož příjmy ze vstupného v kinech na celém světě překonaly hranici jedné miliardy dolarů. Také získal 11 Oscarů. S Cameronem pak Landau pokračoval ve spolupráci i na sci-fi filmech Avatar a pokračování Avatar: The Way of Water.

Video
Video se připravuje ...

Titanic loni oslavil 25 let od premiéry velkolepým návratem Falcon, idh

Landau, jenž měl židovské kořeny, se narodil do rodiny známých televizních a filmových producentů a později působil ve významných firmách amerického filmového průmyslu. „Neumím hrát, neumím skládat hudbu, neumím vytvářet vizuální efekty, a to je, předpokládám, důvod, proč jsem producentem,“ vtipkoval podle agentury AP Landau, když přebíral spolu s tvůrci Oscara za nejlepší film, který dostal snímek Titanic.

K jeho náhlému skonu se vyjádřil i sám Cameron, jenž na něj ve svém prohlášení zavzpomínal jako na „drahého přítele a mého nejbližšího spolupracovníka v posledních 31 letech“. „Jeho odkazem nejsou jen filmy, které vytvořil, ale i osobní příklad, který dal - nezdolný, starostlivý, inkluzivní, neúnavný, pronikavý a naprosto jedinečný,“ uvedl dojatě uznávaný režisér, jenž je podepsaný i třeba pod kultovním Terminátorem.
Fotogalerie
40 fotografií