Smutnou zprávu o úmrtí Jona Landaua potvrdila jak jeho truchlící rodina, tak i Alan Bergman (58) ze společnosti Disney Entertainment. „Jon byl vizionář, jehož mimořádný talent a vášeň přivedly na filmové plátno některé z nezapomenutelných příběhů,“ uvedl Bergman, který označil Landaua za úspěšného a ikonického producenta. Příčina jeho skonu prozatím nebyla veřejně oznámena.
Landau začal pracovat ve filmovém průmyslu v 80. letech. V roce 1997 vsadil na talent režiséra Jamese Camerona a stal se producentem jeho filmu o ztroskotání zaoceánské lodi Titanic. Neprohloupil - Titanic se stal prvním filmem na světě, jehož příjmy ze vstupného v kinech na celém světě překonaly hranici jedné miliardy dolarů. Také získal 11 Oscarů. S Cameronem pak Landau pokračoval ve spolupráci i na sci-fi filmech Avatar a pokračování Avatar: The Way of Water.
Titanic loni oslavil 25 let od premiéry velkolepým návratem Falcon, idh
Landau, jenž měl židovské kořeny, se narodil do rodiny známých televizních a filmových producentů a později působil ve významných firmách amerického filmového průmyslu. „Neumím hrát, neumím skládat hudbu, neumím vytvářet vizuální efekty, a to je, předpokládám, důvod, proč jsem producentem,“ vtipkoval podle agentury AP Landau, když přebíral spolu s tvůrci Oscara za nejlepší film, který dostal snímek Titanic.
K jeho náhlému skonu se vyjádřil i sám Cameron, jenž na něj ve svém prohlášení zavzpomínal jako na „drahého přítele a mého nejbližšího spolupracovníka v posledních 31 letech“. „Jeho odkazem nejsou jen filmy, které vytvořil, ale i osobní příklad, který dal - nezdolný, starostlivý, inkluzivní, neúnavný, pronikavý a naprosto jedinečný,“ uvedl dojatě uznávaný režisér, jenž je podepsaný i třeba pod kultovním Terminátorem.