Umělecký šéf Studia Ypsilon, talentovaná a výrazná osobnost a zároveň herec Jan Schmid byl člověk políbený mnoha múzami, které si všechny podávaly ruce v jeho divadle. Psal knížky, které si sám ilustroval, tvořil divadelní hry, kreslil plakáty k inscenacím, hrál ve filmech, vyučoval na DAMU, objevoval se v televizi i v rozhlase. Bohužel se k nám nyní donesla velice smutná zpráva o jeho skonu.
Tu nám potvrdila tajemnice divadla Ypsilonka. „Ano, potvrzujeme, ale žádné bližší informace nemáme,“ uvedla pro Blesk. Po herci na tomto světě zůstala truchlící manželka, neméně známá herečka Jana Synková (80), s níž měl jednu dceru. Markéta Sýkorová (60) po rodičích podědila umělecké ambice, a tak se proslavila coby divadelní herečka, kromě toho je ale i písničkářkou a básnířkou.
Jan Schmid se narodil na Táborsku v myslivně 14. června 1936 a divadlo jej vábilo od dětství, sám si hrál loutkové divadlo, vyráběl loutky i dekorace, vymýšlel hry. Vyučil se malířem skla, stal se výtvarníkem a režisérem Severočeského loutkového, později Naivního divadla. Jeho pozdější Studio Ypsilon, které založil v Liberci v roce 1963 se skupinkou svých neméně uměleckých přátel, se v roce 1978 přestěhovalo do Prahy.
Schmida odjakživa lákalo dělat na divadle to, na co jiní nemají odvahu. Proto vynalezl jedinečnou metodu divadelní montáže, která uchvacuje poezií a magií. Inscenoval i opery - první byla v roce 1966 Carmen, později to byla třeba Dvořákova Rusalka. Kromě uvádění zábavné literární revue Třistatřicettři v České televizi spolu s Janem Lukešem (73) spolupracoval Schmid i s rozhlasem. Také mnohokrát vystavoval - plakáty, rozvolněné ilustrace i grafiku.
Pohřeb Chytilové (+85): Její poslední válka s Bohem! Jan Jedlička, Markéta Reinischová
Napsal řadu divadelních her - od absurdní hříčky O tom, jak ona přes životopisné vize o Máchovi, ke hře na pomezí psychodramatu Večírek či haškovskému Voni jsou hodnej chlapec. Objevoval se pravidelně i na televizních obrazovkách, kde představoval role, jejichž předobrazem byl on sám, se svou zvláštní osobností.
Byl tajemným svůdcem v podobenství Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové (†85) i sociologem v její Kalamitě. Objevil se ve filmech Farářův konec nebo Upír z Feratu, či ve zpracování Kafkovy Ameriky, která byla silně ovlivněna inscenací Ypsilonky. Jak na půdě divadla, tedy na prknech, která znamenají svět, ale i na televizní obrazovce se pak často setkával se svou manželkou, legendární tetou Kateřinou ze Saturnina.
Schmid rovněž psal prózy mezi skutečností a mystifikací, jako třeba S očima navrch hlavy aneb jak jsem byl hloupej nebo Jak mě zabil slon. Díky vlohám hodným publicisty publikoval cestopisné črty z turné Ypsilonky po světě, kde byl vždy tento soubor přijímán s ovacemi. A spisoval také profily herců a tvůrců z vlastního uměleckého okruhu.
"Mám asi nějakou kliku, dokonce se mi zdá, že věk mi umožňuje hlubší nadhled a objevování nových možností. Vždycky nějaký čas jedete na stejné koleji a opakujete se. Důležité je, aby se dostavila výhybka, která vás přesune na další kolej," nechal se slyšet před časem tento držitel ceny Thálie. Osmaosmdesátých narozenin, které by za pár dní oslavil, se už bohužel nedožil...