Záchranáři i hasiči řeší přibývající případy s přemnoženým hmyzem: Jak předejít píchnutí a co dělat s hnízdy?
Letošní léto přináší nečekaně velký problém; nebezpečně vysoký výskyt vos, včel a sršňů. Hasiči a záchranáři hlásí výrazný nárůst výjezdů k likvidaci hnízd a ošetření následků bodnutí.
Mírná zima a teplé jaro vytvořily ideální podmínky pro množení hmyzu. K nebývale otravným komárům a tropickým druhům klíšťat se přidávají další bodaví tvorečkové. Včelstva a vosí hnízda se letos rozrostla do obřích rozměrů a jejich počet výrazně překročil obvyklé hodnoty. To má za následek častější kontakt lidí s tímto hmyzem, mnohdy s nepříjemnými následky.
Záchranáři také zaznamenávají nárůst případů alergických reakcí po bodnutí hmyzem. Extrémní teploty a vysoká vlhkost vzduchu totiž zhoršují příznaky alergie. V některých případech může být takové bodnutí až život ohrožující.
O tom se přesvědčili během července například záchranáři, kteří na konci prvního prvního prázdninového měsíce vyjížděli k ženě v Třebušíně na Litoměřicku, kterou napadl sršeň. Je pár dní předtím zažil podobný případ i Radek Král (43) z Kostomlat pod Řípem. Ten po dvou vosích žihadlech upadl dokonce do bezvědomí!
Vosa ji bodla za volantem
Své o agresivním hmyzu ví také osmačtyřicetiletá řidička ze Sokolovska. Do jejího vozidla vletěla 29. července za jízdy vosa a ženu bodla. Řidička, s níž v autě cestovaly také dvě nezletilé děti, se snažila vosu odehnat a přestala se věnovat řízení. Ztratila tak kontrolu nad vozidlem, vyjela mimo silnici, narazila do dopravní značky a pak sjela z mírného srázu, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Žena utrpěla lehká zranění, děti vyvázly naštěstí v pořádku.
Chraňte se proto při pohybu v přírodě vhodným oblečením a vyhněte se používání parfémů a sladkých nápojů, které hmyz přitahují. Vždy před sezením nebo lehnutím na zem zkontrolujte své okolí. V případě bodnutí chlaďte poraněné místo, podávejte antihistaminika (pokud je postižený alergik) a vyhledejte lékařskou pomoc.
Proč dochází k nárůstu bodavého hmyzu?
Příčin přemnožení je hned několik. Příznivé klimatické podmínky umožnily většině oplodněných královen přežít zimu a založit nová hnízda a bohatá vegetace a sladké šťávy z přezrálého ovoce poskytl hmyzu dostatek potravy pro růst a rozmnožování. Vosy a sršni mají navíc méně přirozených nepřátel; úbytek ptáků a dalších predátorů, kteří se živí hmyzem, vede k nerovnováze v ekosystému a umožňuje hmyzu neomezeně se množit.
Rozšiřování lidských sídel do přírodních oblastí pak poskytuje hmyzu nové možnosti pro stavbu hnízd, například na půdách, ve štěrbinách zdí nebo v dutinách stromů. Není proto divu, že se zvedl počet volání hasičům s žádostí o likvidaci vosího nebo sršního hnízda.
Pokud na takové hnízdo narazíte, nepřibližujte se k němu a v případě, že je nutné jej odstranit, zavolejte na pomoc odborníky. Hasiči upozorňují, že likvidace hnízd je riskantní a laik by se o ni neměl vůbec pokoušet. Nesprávný zásah může vést k rojení hmyzu a ohrožení zdraví i života.
🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝Já jich plácnu na balkoně tak 20 za den.🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝