Pondělí 9. září 2024
Svátek slaví Daniela, zítra Irma
Polojasno 30°C

Jednou za život: Nad hlavami nám exploduje hvězda, na obloze ji bude možné pozorovat pouhým okem

Autor: sgr - 
22. července 2024
21:05

Nová hvězda se chystá zazářit na podzimní obloze! V souhvězdí Koruna Borealis se chystá explodovat nova, která bude zřejmě viditelná i pouhým okem. Americká kosmická agentura NASA předpokládá, že k této události dojde do konce září 2024.

Bílý trpaslík T Coronae Borealis, jinak neaktivní jádro zhroucené hvězdy, naposledy explodoval v roce 1946. Nyní se chystá znovu rozzářit a stát se na několik dní nejjasnější hvězdou v této oblasti oblohy. Po dosažení vrcholu jasnosti bude nova viditelná pouhým okem a později dalekohledem po dobu více než týdne. Astronomové a vědci po celém světě se na jev připravují, uvádí NASA.

Hvězdný systém, který je za běžných okolností příliš slabý na to, aby byl viditelný pouhým okem, se během exploze novy zvětší a dosáhne jasnosti srovnatelné s Polárkou. Po dosažení vrcholu jasnosti bude nova viditelná pouhým okem několik dní a něco přes týden dalekohledem. Poté opět ztmavne a s největší pravděpodobností se jev bude opakovat až za dalších osmdesát let.

Novy jsou obvykle nepředvídatelné, jelikož explodují náhle. Existuje však několik objektů, které se zjasňují periodicky. T Coronae Borealis je jedním z nejlepších příkladů těchto periodických nov.

Blížící se explozi lze předpovědět nejen z cyklu, ale i z dalších fyzických ukazatelů. Asi rok před explozí bílého trpaslíka dochází k jeho ztemnění, které trvá přibližně rok. Toto ztemnění začalo v březnu 2023, a proto astronomové předpokládají, že k explozi dojde do konce září.

Video  NASA předvedla simulaci výbuchu novy  - NASA
Video se připravuje ...

Novy vznikají díky interakci dvou hvězd v systému. V tomto případě se jedná o bílý trpaslík a červeného obra. Bílý trpaslík má sice hmotnost našeho Slunce, ale jeho průměr je asi stokrát menší. Červený obr je oproti tomu mnohem větší a rozpíná se. Když červený obr uvolňuje hmotu, gravitace bílého trpaslíka ji přitahuje a pohlcuje. Tato hmota se hromadí na povrchu bílého trpaslíka po staletí, až dosáhne kritického množství. V tu chvíli dochází k termonukleární explozi podobné té v termonukleární bombě, ale mnohem silnější. Tato exploze je tak silná, že je viditelná na vzdálenost světelných roků.

T Coronae Borealis je výjimečná rychlostí, jakou se mění v novu. Příčinu periodicity vědci zatím neznají. Právě proto se na její zjasnění tak těší – přímé pozorování jim může přinést spoustu nových poznatků.

Rose Haupt ( 23. července 2024 00:43 )

Zajímavé, určitě v tom období budu pozorovat noční oblohu a snad tu hvězdu rozpoznám.
🌝🌚💥

Zobrazit celou diskusi