Chaos, nebo pořádek? Psychologové vysvětlují, co o nás prozradí naše knihovna

Video se připravuje ...
Autor: sgr - 
21. června 2024
18:41

Knihovna je více než jen skladovací prostor. Odhaluje detaily o vaší osobnosti, životním stylu a hodnotách. Podle psychologů existuje několik typů uspořádání, které naznačují v čem si sebou nejsme jistí, nebo čím se rádi chlubíme.

Ať už jsou vaše police plné učebnic, barevně uspořádané, nebo téměř prázdné, každá volba o vás něco říká. Pro britský deník Mail Online vysvětlila doktorka Sandi Mannová, hlavní lektorka psychologie na univerzitě v anglickém Lancashire, co prozrazují různé typy uspořádání knihoven o vaší povaze.

Univerzitní knihovna

Lidé s poličkami zaplněnými starými učebnicemi nejen lpí na minulosti, ale chtějí si připomenout, co pro ně vzdělání udělalo. Podle doktorky Mannové samotný fakt, že se držíme starých učebnic vypovídá něco o naší vrozené nejistotě nebo pýše. „Možná je to potřeba připomínat sobě i ostatním, čeho jste dosáhli, nebo strach, že byste mohli zapomenout na znalosti, které jste kdysi měli.“ říká. Toto chování podle ní není známkou předvádění se, ale odráží osobnost, která si chce udržet viditelnou vazbu na své minulé úspěchy. 

Abecední polička

Uspořádání knih v abecedním pořadí je časově náročné ale rozhodě si tím můžeme zjednodušit život. Tento druh knihoven naznačuje někoho, kdo potřebuje mít ve svém životě kontrolu. Takoví lidé jsou orientovaní na detaily a bývají velmi pečliví a důkladní i v jiných oblastech svého života. „Odráží prakticky smýšlejícího, logického a analytického člověka. Nenechá nic náhodě. Je konzervativní a spořádaný,“ dodává doktorka Mannová.

Barevně kódovaná police

Seřazení knih podle barev naznačuje výraznou osobnost, která využívá svůj osobní prostor jako vizitku svého vkusu a osobnosti. Podobně jako u abecedního řazení má smysl pro pořádek. Podle doktorky Mannové to neznamená, že je takový člověk povrchní. Ale to, jak věci vypadají, pro něj může být důležitější, než obsah. Organizování poliček tímto způsobem je na sociálních sítích stále populárnější. Stačí se podívat na instagram pod heslem #shelfie. 

Knihovna vzpomínek

Ať už se jedná o pečlivě vybraná umělecká díla, cetky z cest nebo rodinné fotografie, tento druh poličky ukazuje, jak důležité jsou pro člověka vzpomínky. „Skutečnost, že vaše police nejsou jen pro knihy, ale pro věci, které odkazují na vaše životní zkušenosti, nostalgii a vzpomínky, odráží vaši vřelost a vaši schopnost spojit se s ostatními lidmi.“

Knihy koneckonců ukazují naše znalosti, intelektuální volby a rozsah zájmů. Přesto se stejná kniha může objevit na tolika policích. Fotografie, drobnosti a upomínkové předměty jsou o vyjádření věcí, které ve svém životě děláte, a lidí, se kterými jste tyto věci dělali.

Staré knihovny plné nevzhledných knih

Někteří lidé mají police přeplněné tituly ve značně použitém stavu. Často vystavují knihy, které se dědí z generace na generaci nebo mezi přáteli, takže mají k těmto předmětům citový vztah. Podle doktorky Mannové je upínání se na oblíbené knihy známkou někoho, kdo se stará o detaily v životě a je loajální k věcem, které miluje. „Tyto lidi netrápí, co si myslí ostatní, nesnaží se na nikoho udělat dojem. Znalosti a učení je to, co je pro ně důležité bez ohledu na to, jak se to jeví ostatním lidem.„ Může to však být i známka někoho, kdo nemá rád změny.

Zaneřáděná a přeplněná knihovna

Naplněná knihovna ukazuje někoho zvědavého, kdo se rád učí. Taková smíšená kolekce zahrnuje široké zájmy a touhu objevovat nové věci. To znamená, že tendence držet se věcí může odrážet odpor ke změně nebo touhu po stabilitě. Každá kniha představuje vzpomínku, zkušenost nebo období v životě, které si člověk cení. Doktorka Mannová dodává, že ale může jít i o někoho, kdo je ve spěchu, soutěživý a zaměřený na to, co je třeba udělat právě teď. 

Kouzlo minimalismu

Ne každý se rozhodne vlastnit nebo skladovat velké množství knih. V některých případech jsou police domovem jen několika pečlivě vybraných položek. Většinou prázdná knihovna s několika pečlivě vybranými tituly demonstruje minimalistický způsob života. Naznačuje, že majitel upřednostňuje kvalitu před kvantitou a má rád čistý, jednoduchý prostor. Takový člověk má rád pořádek a jednoduchost, což naznačuje pragmatický přístup k vlastnictví. Smysl pro ně má ponechat si pouze to, co je aktuálně potřeba. 

Knihovna tedy zdaleka není jen funkčním nábytkem, ale i zrcadlem vaší duše a způsob, jakým zařizujeme svůj domov, je často širokým odrazem naší osobnosti.

Bruno Jurečka ( 17. března 2025 16:27 )

Staré věci mají své kouzlo, ať už jde o nábytek, dekorace nebo drobné doplňky do domácnosti. Mnoho lidí dnes hledá způsoby, jak do svého bydlení zakomponovat historické kousky, které mají duši a vydrží dlouhá léta. Pěkné starožitnosti se dají objevit například na http­s://ww­w.an­tikar­t.cz­/, kde se dá narazit na opravdu zajímavé kousky.

Zobrazit celou diskusi