Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

Na Filipínách obnovili pradávný zvyk: Velikonoce slaví ukřižováním! A doufají v konec války na Ukrajině

Autor: ČTK - 
7. dubna 2023
14:48

Několik radikálních věřících se na Velký pátek na Filipínách opět podrobilo tradičnímu rituálu přibíjení na kříž, kterým napodobují utrpení Ježíše Krista. Zvyk, který přitahuje tisíce věřících i turistů, přestože se k němu katolická církev nestaví vstřícně, se vrátil po tříleté přestávce vynucené pandemií covidu-19. 

Radikální věřící, kteří se rozhodli nechat se ukřižovat, doprovodili na vrch u obce San Pedro Cutud vesničané převlečení za římské setníky a přibili je na kříže. Tradičního rituálu se tam zúčastnilo osm mužů, včetně 62letého malíře Rubena Enajeho, který byl na kříž přibit po čtyřiatřicáté.

Enaje po ukřižování uvedl, že se modlí za vymýcení nemoci covid-19 a za ukončení ruské agrese vůči Ukrajině, která přispěla k rostoucím cenám potravin a plynu po celém světě. „Jde jen o tyto dvě země zapojené do války, Rusko a Ukrajinu, ale zasaženi jsme všichni,“ uvedl malíř.

Otec čtyř dětí vzhledem ke svému věku přemýšlí, že se zvykem skončí, definitivně se ale rozhodne až příští rok. Přestože bolest z přibíjení není tak silná, jak očekává, uvedl, že je před každým přibíjením nervózní, protože by na kříži mohl zemřít.

Enaje se zvykem začal, když v roce 1985 téměř bez újmy přežil pád z třípatrové budovy. Rituálu se účastní jako poděkování za to, co považoval za zázrak. Když se jeho blízcí údajně jeden po druhém uzdravili z vážných nemocí, v rituálu pokračoval a stal se jakousi místní celebritou.

V San Pedro Cutud se podle organizátorů sešlo na 15 000 filipínských i zahraničních turistů a věřících. Na místě panovala slavnostní atmosféra, vesničané prodávali balenou vodu, klobouky, náboženské předměty a policie dohlížela na pořádek.

Mnoho dalších lidí si bičovalo záda v naději, že tak smyjí své hříchy a zajistí uzdravení svých blízkých či úspěšnější život. Někteří účastníci v minulosti otevírali kajícníkům rány na zádech rozbitým sklem, aby byl rituál dostatečně krvavý.

Tato hrůzná podívaná podle AP odráží jedinečnou podobu filipínského katolicismu, který spojuje církevní tradice s lidovými pověrami. Církevní představitelé na Filipínách se proti ukřižování ohrazují. Poukazují na to, že lidé mohou svou hlubokou víru a náboženskou oddanost projevit, aniž by si ubližovali, například charitativní činností.

Podle místního významného katolického kněze a aktivisty Roberta Reyese jsou krvavé obřady odrazem toho, že církev nedokázala mnohé Filipínce plně poučit o křesťanských zásadách a nechala je na vlastní pěst hledat způsoby, jak hledat boží pomoc při nejrůznějších neduzích.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi