Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Skutečné životy: Čepelák z Nemocnice na kraji města před smrtí tragicky oslepl. S nemanželskou dcerou se nikdy neudobřil

Autor: mc - 
14. března 2023
05:00

Jan Faltýnek byl skutečným hereckým všeumělem - jako inspicient byl schopen zaskočit za jakoukoliv divadelní profesi. A nakonec se v mnoha z nich stal profesionálem a jako herec se objevil i v televizních filmech a seriálech. Život mu ale příliš brzy utnula zákeřná nemoc, která ho připravila o zrak a zcela možně i o vztah s nemanželskou dcerou. Ta mu podala „olivovou ratolest“, kterou ale Faltýnek už nestihl převzít. Zemřel v pouhých 59 letech.

Herectví měl od rodičů v krvi, přesto se rozhodl, že se radši stane elektrikářem. K divadlu ho to nakonec ale přeci jen přitáhlo. Nejdřív pracoval jako technik a inspicient u divadla v Teplicích. Když bylo třeba, musel zaskočit i za operetního zpěváka. Kolegy svým přirozeným umem vždy překvapil a netrvalo dlouho a stal se místním hercem.

Video  Čepelák z Nemocnice na kraji města. Těžká nemoc ho připravila o zrak  - Videohub
Odemknout video

V Teplicích si ho časem všiml i Oldřich Nový a přetáhl ho do Prahy na Palmovku. Divadlo se mu stalo životem - výrazná byla i jeho představení jednoho herce v divadle Viola. Většina lidí ho ale zná jako automechanika Čepeláka ze seriálu Nemocnice na pokraji města, taxikáře z filmu S tebou mě baví svět nebo strážmistra z Drahé tety a já. V televizi se stal hercem drobných rolí, často komediálních postav - jeho hlas i výrazný obličej jim propůjčovaly svérázný charakter.

V osobním životě to ale měl jako na houpačce. Byl zdánlivě šťastně ženatý s herečkou Jarkou Tichou s níž měl jednoho syna. Roku 1976 ale prasknul

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.