Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Za jak dlouho tělo skutečně odbourá jedno pivo nebo panáka? Lékař varuje před řízením v opilosti!

Autor: jel - 
11. ledna 2023
18:45

Neurochirurg Brian Hoeflinger (58) z amerického Ohia na sociální síti TikTok sdílí nejrůznější poučné informace i zajímavosti o své práci. Jeho syn zemřel při tragické autohavárii, když řídil pod vlivem alkoholu. Lékař nyní pomocí poučného videa varuje ostatní. Za jak dlouho vaše tělo skutečně odbourá alkohol? 

Dospívající syn pana Hoeflingera zemřel v roce 2013. Přesto, že ho otec varoval, aby neřídil pod vlivem alkoholu, mladík po večírku nasedl do auta a havaroval. Při nehodě zemřel.

Lékař s více než desetiletou praxí se nyní rozhodl vysvětlit uživatelům TikToku, jak dlouho tělo odbourává alkohol. Uvedl, že obecně platí, že lidská játra dokáží odbourat v průměru asi 30 ml alkoholu za hodinu.

Hoeflinger si před sebe v kuchyni postavil panáky naplněné vodou, aby napodobil večírek. „Řekněme, že si během party dáte v první hodině pět skleniček,“ uvedl lékař a vypil pět panáků s vodou. „Právě teď mám v těle asi 150 ml alkoholu a během hodiny spálím jenom 30 ml a v krevním oběhu mi zbude dalších 120 ml,“ vysvětlil.

Pak pokračoval v simulaci fiktivního večírku a předstíral, že si za další dvě hodiny dal ještě čtyři panáky. Uvedl, že do jeho krevního oběhu se dostalo celkem asi 250 ml alkoholu, ale za tři hodiny jeho tělo odbouralo pouze asi 90 ml. Upozornil, že by trvalo ještě asi dalších 6 hodin, než by jeho metabolismus zlikvidoval všechen alkohol v těle. 

Upozornil, že někteří lidé si myslí, že když na hodinku nebo na dvě přestanou pít a pak nasednou do auta, mohou v klidu řídit. Ale jak ukazuje doktorův pokus, není to tak.

„Alkohol se může ve vašem systému hromadit a vydrží tam hodiny a hodiny, takže nesedejte za volant, vezměte si raději taxi!“ uzavřel Hoeflinger video.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi