Máme pro vás pár doporučení, na co si dát pozor, abyste se vyhnuli nechtěné ledové koupeli:
- Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm pro jednotlivce a 20 cm pro skupinu lidí. Led by měl mít namodralou barvu.
- Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také v místě nečistot, spadaného listí apod.
- Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi.
- Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům se vůbec nepřibližujte.
- Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.
Co dělat, když se propadnete?
Nepanikařte. Otočte se do směru, odkud jste přišli, natáhněte ruce nad pevný povrch a kopáním nohou se snažte vysunout na pevnější led. „Na jaře a v předjaří je riziko, že led už není dost pevný a bude se pod vámi bortit a odlamovat,“ varuje vodní záchranářka Adéla Černá. Když se dostanete ven, zůstaňte ležet, abyste váhu rozložili a odkutálejte se od díry. Plazte se směrem, odkud jste přišli.
Co se děje s tělem ve vodě?
Nejdříve přichází teplotní šok, ztuhnutí a dezorientace. Může docházet ke křečím, v závislosti na krevním oběhu k ochabování svalů, včetně těch dýchacích. Člověk se nejdříve třese, pak přestává, dochází k poruchám vědomí.
Postupně slábne i schopnost volat o pomoc, přichází stav bezvědomí, poruchy srdečního rytmu, zástava dechu a smrt. „Trénovaný člověk, otužilec, může ve vodě vydržet desítky minut, u netrénovaného jedince to mohou být i jen čtyři minuty,“ připomíná záchranářka.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.