Íránem otřásají protivládní protesty: Nejde jenom o šátky, říká íránistka
Slova Zan (žena), Zendegí (život) a Azádí (svoboda) znějí ulicemi měst Íránu od poloviny září. Tehdy se veřejnost dozvěděla o krutém osudu Mahsá Amíníové, která zemřela po zadržení příslušníky náboženské policie. Smrt mladé ženy vyburcovala stovky lidí, aby vyšli do ulic a protestovali proti současné vládě. Íránské úřady se snaží protesty potlačit a o život přišly již desítky civilistů. Za protestující Íránce se postavili lidé na sociálních sítích po celém světě. Přidávají hashtag Mahsa_Amini a vyjadřují podporu íránským ženám, které vzdorují vládě tím, že z hlavy snímají šátky. Íránistka a autorka učebnice „Současná hovorová perština i pro samouky“ Silvia Šütőová uvádí, že „šátek je viditelným znakem, ale problémy jsou mnohem hlubší.“
Protesty v Íránu vypukly v polovině září. Tehdy se svět dozvěděl o smrti Mahsá Amíníové. Dvaadvacetiletá žena byla zatčena náboženskou policii kvůli tomu, že jí zpod šátku vykukovaly prameny vlasů. Příslušníci náboženské policie měli ženu brutálně zbít a Mahsá následně upadla do kómatu. Zemřela o několik dní později. Její smrt vyústila v protivládní protesty, které se rozhořely po celé zemi.
Tanec i projev náklonnosti na ulici
Íráncům, a zejména Íránkám, vyjadřují podporu lidé po celém světě. Íránky, které se přidaly k protestům, odhazují šátky a stříhají si na protest vlasy. Sociálními sítěmi se začal šířit hashtag se jménem zesnulé ženy. Ovšem íránistka Silvia Šütőová podotýká, že „šátek je pouze špičkou ledovce.“
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.