Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Tři odložená miminka během jednoho týdne: Karel z pardubického babyboxu dostal jméno po panovníkovi

Autor: ČTK - 
18. září 2022
09:52

Do pardubického babyboxu v neděli ráno někdo odložil novorozeného chlapce. Podle lékařky bylo dítě na první pohled zdravé a pupečník mělo ošetřený gumičkou do vlasů. Dostalo jméno Karel, mimo jiné na počest britského krále Karla III. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Podle ně je Karel letošním 13. dítětem odloženým do některé ze schránek v Česku a 244. dítětem za dobu existence babyboxů.

Dítě v modrém oblečení, zřejmě po starším sourozenci, protože bylo na první pohled větší, než bylo potřeba, bylo podle Hesse odloženo do schránky v 7:29. „Malý Karel potvrdil, že děťátka se často odkládají ve skupinách po dvou nebo po třech. V Hradci Králové byl 12. září odložen chlapeček Petr, 14. září v Třebíči holčička, kterou jsem pojmenoval Elizabeth na počet zesnulé britské královny, a do třetice 18. září chlapeček Karel – Charles,“ doplnil Hess.

V babyboxu, který funguje v pardubické nemocnici od roku 2008, byl letos v létě odložen již jeden chlapec a celkově tam bylo podle Hesse odloženo 11 dětí.

V Česku je osm desítek babyboxů, první byl instalován v roce 2005. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěné tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Video  Blesk Podcast: Zakladatel babyboxů Ludvík Hess nechce hledat rodiče odložených dětí.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

hulmihosoudruhu ( 18. září 2022 11:33 )

"Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte..."
Takže pohození nechtěného dítěte do popelnice je lepší?

Zobrazit celou diskusi