
Co prozradila pitevní zpráva zavražděného Heydricha: Otrávil ho K. H. Frank nebo britský vědec botulotoxinem?
Od smrti nacistické bestie jménem Reinhard Heydrich uplyne brzy již 80 let. Za jeho skonem stojí hrdinský čin dvou československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří měli za úkol zastupujícího říšského protektora odstranit. Ačkoliv se to nepodařilo podle plánu a nějakou dobu to vypadalo, že Heydrich atentát přežije, nepovedený útok nakonec přinesl své ovoce. Dlouhá desetiletí se ale spekulovalo, co přesně Heydricha zabilo, a jednou z možností byl i botulotoxin!
Heydrich byl při atentátu zasažen střepinou ze sedadla svého kabrioletu, který poničil Kubišův granát. Zprvu to nevypadalo vážně, Heydrich byl dokonce schopen chvíli pronásledovat svého (později) vraha, ale jeho stav se rapidně zhoršoval. Šrapnel mu zlomil žebro, protrhl bránici a poškodil vysoce krvácivou slezinu. Do rány navíc vnikly nečistoty plné bakterií.
Ačkoliv se po operaci a následné péči Heydrich dobře uzdravoval a překonal i počáteční sepsi, 4. června byl mrtev. Dnes už víme, že ani pitva neprokázala přesnou příčinu smrti, což dalo vzniknout celé řadě teorií včetně těch konspiračních. Když soudní lékař otevřel Heydrichovo tělo, nenašel žádné chirurgické prohřešky ani zánět a jako možnou příčinu smrti uvedl anemický šok.
Jenže se neprovedla ani pitva mozku ani toxikologie. A právě absence druhého vyšetření rozvinula diskuzi ohledně možné otravy říšského protektora. Jedním z původců měl být i K. H. Frank, který v Heydrichovi prý viděl konkurenci. Druhou možností byla prý otrava botulotoxinem, který měl být v granátu i další munici parašutistů.
Teorie o tom živil sir Paul Fildes, člen Královské učené společnosti, který se podílel na výrobě antraxové bomby a zkoumal i bojové využití botulotoxinu. Fildes totiž často naznačoval, že poskytl botulin pro impregnaci zbraní výsadku Anthropoid a že „Heydrich byl jeho první zářez“. Proti ovšem hovoří celá řada faktů - při výbuchu granátu byl zraněn i sám Kubiš a jedna svědkyně - ani u jednoho z nich se botulismus neprojevil, svědkyně se dokonce dožila vysokého věku. Navíc i teploty, která provází podobný výbuch, by bakterie nemohly přežít.
Heydrich tak patrně zemřel buď na otravu krve z nečistot v ráně, plicní embolii či mozkovou příhodu. Možností je ovšem i šok ze samotného výbuchu či nešťastné předávkování opiáty proti bolesti.
Tak teď Kolář na Praze6 nechá Heydrichovi postavit pomník a Praha ho jmenuje čestným občanem, místo Koněva!!