Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Zemřela Japonka Kane Tanakaová (†119): Byla nejstarším člověkem na světě!

Autor: ČTK - 
26. dubna 2022
08:43

Nejjstarším člověkem na světě byla ještě do nedávna Japonka žijící ve městě Fukuoka na jihozápadě země, Kane Tanakaová (†119). O jejím skonu informovala agentura Kjódó 19.dubna. Podle agentury AFP se po úmrtí Kane Tanakaové stala pravděpodobně nejstarším žijícím člověkem francouzská slepá jeptiška, sestra André, které je 118 let.

Kane Tanakaová se narodila 2. ledna 1903, tedy téhož roku, kdy bratři Wilbur a Orville Wrightovi podnikli první úspěšný let motorového letadla, a rok před vypuknutím rusko-japonské války, kterou v letech 1904 až 1905 svedlo carské Rusko s Japonským císařstvím o nadvládu nad Mandžuskem a Korejským poloostrovem.

V 19 letech se provdala a posléze porodila čtyři děti, páté s manželem adoptovali. Když její muž a nejstarší syn odešli bojovat do druhé čínsko-japonské války, která začala v roce 1937, provozovala rodinný obchod s nudlemi. Za svého života prodělala několik operací včetně zákroku kvůli rakovině tlustého střeva.

Byla nejstarší ženou v japonských dějinách

V roce 2019 byla Tanakaová ve svých 116 letech uznána Guinnessovou knihou rekordů jako nejstarší osoba na světě. Následující rok se věku 117 let a 261 dní stala nejstarším člověkem v japonských dějinách, jehož staří lze ověřit.

Podle demografa Laurenta Toussainta, který se podílí na vytváření databáze nejdéle žijících lidí, je nejstarším žijícím člověkem francouzská jeptiška sestra André. Žena, která se narodila pod občanským jménem Lucile Randonová na jihu Francie v únoru roku 1904, žije v domě s pečovatelskou službou v Toulonu na středomořském pobřeží. Podle Toussainta věk sestry Antonie potvrzují matriční dokumenty. Druhým nejstarším člověkem je žena z Polska, které je 115 let.

Nejdéle žijícímu člověku bylo 122 let 

Japonci jsou známi dlouhověkostí a dominují seznamu nejstarších lidí světa. I když i mezi Japonci přibývá vlivem změn jídelníčku obézních lidí, stále je jich spíš méně. V japonské kuchyni převládají ryby, rýže, zelenina a další nízkotučné potraviny. V zemi se pěstuje úcta ke stáří, lidé si zachovávají aktivitu a cítí se být užiteční, i když překročí osmdesátku. Stárnutí japonské populace ale společně s klesající porodností zvyšuje rovněž obavy z nedostatku pracovních sil.

Jako nejdéle žijící člověk v dějinách je v Guinnessově knize rekordů vedena Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa