Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Designérka Lucie Koldová (38) navrhla jubilejní aukční lahev Pilsner Urquell: Pivo tajemné a elegantní

Autor: Kateřina Baranová - 
29. listopadu 2021
16:57

Tajemná jako žena skrývající se za barevným závojem, zároveň však dávající vyniknout své kráse a smyslnosti. Unikátní aukční lahev Pilsner Urquell, která se promění v dobro, vytvořila se skláři v Janštejně na Vysočině designérka Lucie Koldová (38).

Roztavit sklo, nabrat na píšťalu, vyfouknout a vytvarovat. Desátá série lahví, jejíž výtěžek poputuje na pomoc potřebným, oslavuje inspirativní ženy. Edici proto navrhla jedna z jejich zástupkyň, světoznámá česká designérka. „Těší mě, že se mohu podílet na projektu, který spojuje dobročinnost a dvě tradiční česká řemesla – pivovarnictví a sklářství,“ řekla Lucie Koldová, která lahev ladila k dokonalosti půl roku.

Jako parfém

Právě téma něžné pohlaví hrálo při návrhu významnou roli. „Žena je odjakživa plná tajemství a jistého zahalení. Chtěla jsem, aby lahev samotná byla jednoduchá. Zároveň jsem nechala vyniknout pivu ve své kráse a také tam dát něco ze sebe, tedy jemnou ženskost, smyslnost a tón v tónu jemném zahalení kopírujícím lahev,“ popsala Blesku. Finální dílo s nadsázkou přirovnala k parfému, jehož flakon bývá často podobně elegantní.

Vydraží je 9. prosince

Letošní aukce proběhne 9. prosince na MALL.TV. Celý její výtěžek bude věnován podobně jako v minulých letech Centru Paraple, tedy na pomoc lidem s poškozením míchy a jejich rodinám. Pilsner Urquell díky předvánočním dražbám dosud pomohl částkou přes 13,5 milionu.

Světla, nábytek i šperky

Lucie Koldová je jedna z mála tuzemských designérů, která se dokázala prosadit i v zahraničí. Její díla obdivují především v Paříži a Tokiu. Je pro ně charakteristická práce s barvami, neobvyklými rozměry a kontrasty. Kromě svítidel se zaměřuje i na nábytek nebo šperky. A sklízí jeden úspěch za druhým. Jako vůbec první návrhářka byla na výročních cenách Czech Grand Design oceněna jako designér roku.

Populární ambasadorky

Každá z deseti vyrobených lahví je jedinečná stejně, jako jsou jedinečné ambasadorky projektu. Je mezi nimi například slovenská herečka Magda Vašáryová, moderátorka Tereza Kostková, oštěpařka Bára Špotáková, farářka Marie Viktorie Kopecká nebo výčepní Martina Navrátilová.

 

Video Aukční lahve Pilsner Urquell pro rok 2020 navrhl designér Michal Froněk, vyrobeny byly ve sklárně Moser. - Pilsner Urquell

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa