Od pradávna se na adrese Křižíkova 89 nacházela podle provozního restaurace. Dům postavil architekt Šlechta už se záměrem přízemní provozovny pro rodinu Zábranských, po které je hospoda pojmenována. Postupem času vznikl místo dvorku krytý sál. Na místě se pořádaly plesy, v zadní části se nacházela kuželkárna a stoly na billiard. Nedaleko byla sokolovna, členové se scházeli vedle v hospodě. „Traduje se , že pod hospodou zakopali svou vlajku," říká provozní. Po znárodnění komunisty se stal z podniku závodní klub Tesly Karlín.

Spousta současných hostů vzpomíná, jak sem jako děti chodili na mikulášskou besídku se svými rodiči. Po roce 1989 dostala rodina svou hospodu v rámci restitucí zpátky. Přibyly kulečníky a výherní automaty. Ráz hospody jako poslední změnil současný provozní. „Kulečníky už tak zajímavé nebyly. Udělal jsem tu sportbar. Průměrně tu na zápasy Česka nebo mistrovství Evropy či světa chodí okolo 150 hostů, kteří chtějí sledovat sportovní klání pohromadě,“ říká provozní.

Práce koníčkem

Podnik vede hospodský již 20 let. Od roku 2001 má prostory v pronájmu. „Hospodu se snažím udržet ve stejném duchu. Chci zkrátka pivnici, do které si jdou chlapi pokecat a ženy odpočinout od dětí a od manželů,“ směje se provozní. V oboru pracuje od útlého věku.

„Nejsem sice vyučený, ale splnil jsem si dětský sen,“ říká. Líbí se mu, že má hospoda tradici. „Dostal jsem prostor, který má genius loci a já se ho snažím držet dál,“ dodává šéf. Je hrdý i na svou kuchyň, kterou se snaží dělat poctivě bez umělých náhražek, a na tankové pivo. „Spoustu věcí děláme z domácích surovin, které jinde nenajdete,“ pochvaluje si.

Covid a podnikání

Lockdown tvrdě zasáhl provozního i jeho byznys. „Bylo to pro nás hrozné. Ale pomohli nám lidé, kteří si u nás nechávali stáčet pivo do petlahví a kupovali jídlo přes okénko,“ říká hospodský. Majitelé prý také podali pomocnou ruku, když se rozhodli během krize snížit nájem. „Nejvíc v krizi zklamal stát. Podpory v první vlně nebyly žádné a to je likvidační situace,“ dodává.

Známé firmy

Do hospody chodí spousta štamgastů. Pravidelným hostem je třeba Milan Pitkin, vlastním jménem Milan Křivský, který se proslavil jako český komik, bavič a hudebník. Jeho humorným stylem je koktání a imitace maďarštiny. Podívat se někdy přišli také Michal David a Josef Vojtek. „Na jedno“ zašel i legendární český fotbalista Antonín Panenka. 

„Jediné, co mě mrzí, je, že hospodu již nenavštíví Karel Gott. Toho se nedočkám,“ zasteskl si provozní. S Bleskem jsme se zeptali hostů, jak se jim v hospodě líbí. „Podle mě tu je příjemné posezení i obsluha. A také výborný vinný střik,“ myslí si Dáša. Vladasovi zase chutná pivo a líbí se mu sportovní přenosy. „Na jídlo jsme sice čekali o trochu déle, ale jinak jsme spokojeni,“ dodává.

Provozní láká hosty na svatomartinskou husu. „Chci lidem vzkázat, aby si přišli, dokud to jde, užít posezení uvnitř. S omezeními to totiž vypadá do budoucna špatně. Přeji si, aby covid skončil a mohli isme se soustředit na normální život,“ dodává na závěr.

Video
délka: 00:16.37
Video se připravuje ...

Virtuální prohlídka sportbaru Jan Dařílek

Fotogalerie
17 fotografií