Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Wichterle vyrobil první čočky na stavebnici: Google mu věnoval úvodní stranu

Autor: ČTK, rc - 
27. října 2021
16:20

Celosvětový internetový vyhledávač Google věnoval ve středu obrázek na své úvodní stránce českému vědci Ottovi Wichterlemu (†84). Ten se proslavil zejména vynálezem měkkých kontaktních čoček, ale za svůj život vytvořil přes 150 patentů z oboru organické chemie. Google tak připomíná, že český vědec by oslavil 108. narozeniny.

Takzvaný doodle, tedy obrázek na hlavní straně vyhledávače Google, je formou pocty významným osobnostem či připomínkou výročí. V minulosti logo na titulní stránce věnoval například i pražskému orloji, výročí Járy Cimrmana, Bedřicha Smetany, Josefa Lady nebo Jana Wericha.

Na úvodní straně vyhledávače Google je ve středu obrázek Otty Wichterleho, jak se přes brýle dívá na kontaktní čočku. Před ním stojí stroj jeho vlastní výroby, na kterém první čočky vyráběl. Jeho vynález, měkké kontaktní čočky, dnes podle odhadů používá 140 milionů lidí. K jeho dalším významným objevům patří umělé polyamidové vlákno známé dnes jako silon.

V roce 1952 Wichterle cestoval vlakem z Olomouce do Prahy, kde s ním seděl i spolucestující, který četl článek pojednávající o možnostech chirurgické náhrady oka. V tu chvíli Wichterleho napadlo, že lepším materiálem pro implantát by byla uměla hmota nežli ušlechtilý kov. Na odstředivé odlévání kontaktních čoček Wichterle používal aparaturu ze stavebnice Merkur.

VIDEO: Takto probíhalo vytváření Street View v prostorách Národního muzea. 

Video Takto probíhalo vytváření Street View v prostorách Národního muzea. - Google

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa