Neděle 20. června 2021
Svátek slaví Květa, zítra Alois
Polojasno 33°C

Podcast: Vytvořit v ženském týmu dobrý kolektiv, je někdy na Nobelovku, říká trenér Sparty Martin Masaryk

Autor: jim - 
20. května 2021
05:00

Téměř rok vede Martin Masaryk A-tým žen AC Sparta Praha a svou práci si nemůže vynachválit. Podařilo se mu s fotbalistkami postoupit do osmifinále Ligy mistryň, kde prohrály až se slavným týmem PSG z Paříže. V kabině musí trenér občas rovnat spory mezi hráčkami, ale na hřišti to ženám klape. Oproti mužům prý tolik nesimulují a leccos vydrží. Jak je to s platy v české lize a milostnými vzplanutími mezi muži z realizačního týmu a fotbalistkami, prozradil v Blesk Podcast. 

Sympatický trenér ze Slovenska se do ženského fotbalu dostal trochu náhodou. Ve městě Prievidza se formoval ženský fotbalový tým a Martin Masaryk se rozhodl, že bude nový tým trénovat. Když se uvolnilo místo asistenta trenéra v ženském týmu Slovan Bratislava, tak se přihlásil a od roku 2016 dokonce mančaft vedl. S fotbalistkami si zahrál Ligu mistryň a v roce 2020 přestoupil do AC Sparta Praha, kde sparťanky drží spolu se Slavií první místo a do konce sezóny jim zbývají čtyři zápasy. Svoji práci by teď prý neměnil.

„Je krásné pracovat se ženami. Ženský kolektiv je někdy velmi složitý a někdy úplně úžasný. Má to svoje pro a proti. Je krásné vidět, když děvčata mají radost z tréninkového procesu, z rozvoje, radost z toho, že se o ně zajímáte, a cesta, kterou jste nastavili, má nějaký význam. To je asi nejhezčí, že ty holky vám dají více zpětné pozitivní vazby a energie do další práce než muži,“ prozradil mladý trenér.

Spory v kabině

Základem je podle něj vytvořit v kabině pospolitou skupinu, což nebývá někdy úplně snadné. „S kolegou se někdy shodujeme, že vytvořit v ženách dobrý, fungující kolektiv, je občas na Nobelovu cenu pro trenéra,“ řekl s velkým úsměvem Masaryk a hned dodal: „Ale není to jen o trenérovi. Je to o nastavených pravidlech a o samotných hráčkách, jak přijmou pravidla a budou respektovat věci, které si nastavíme,“ uvedl s tím, že mnohdy musí do sporů sám zasáhnout, ale ženy si to ve většině případů vyříkají a je klid.

Víc toho vydrží

Koukat na výkony hráček na hřišti je potom radost. Perfektně přihrávají a plní taktické pokyny. Sice nehrají v takovém tempu jako muži v profesionální soutěži, ale oproti mužským kolegům fyzické střety nepřehrávají. „Sem tam i my, trenéři, hrajeme s děvčaty, a to jsou pěkné situace, když dostanete pořádného šlapáka nebo ránu, po níž spadnete na zem, a to děvče spustí, ať vstávám, že mi nic není. V opačném případě je trefíte do nohy, bojíte se, že jste jim ublížil, ale ona bez problémů běží dál. Děvčata mají asi jiný práh bolesti,“ chválí svěřenkyně Martin Masaryk.

Milostné pletky

Podle Masaryka se v ženských fotbalových týmech stává, že fotbalistky a členové realizačního týmu si spolu vybudují milostný vztah. Nevidí v tom ale žádný problém. „Jsem toho názoru, že pokud se lidi mají rádi, tak je to třeba vyřešit. Pokud je to všechno v soukromí a vše klape, tak je to v pořádku. Jestliže nezasahují tyto vztahy do tréninkového procesu nebo fungování týmu, tak je to bez problému,“ prozrazuje o láskách ze zeleného trávníku.

Chudší příbuzné

Oproti profesionálním fotbalistům mají ženy horší finanční ohodnocení. Podle Martina Masaryka je pro fotbalistky ze Slovenska velmi těžké se prosadit a dosáhnout takové úrovně, aby se fotbalem mohly živit a vydělávat. Jak jsou na tom fotbalistky v české lize, se neodvážil odhadovat. „Vím jen o dvou profesionálních týmech, a to je Sparta a Slavia. U ostatních týmů nevím, jestli hráčky jsou nebo nejsou placené,“ řekl Masaryk. Co se týče přestupů, tak nepadají závratné přestupové částky, ale spíš se čeká, až hráčkám vyprší smlouva.

Jaká byla stáž v AC Milán a Bayern Mnichov, který legendární tým by si přál trénovat a jaké bylo hrát Ligu mistryň se Spartou, prozradil Martin Masaryk v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Dobrý kolektiv v ženském týmu je na Nobelovku, říká trenér Sparty Masaryk - Jiří Marek

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa