Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Pardubice bojují s přemnoženými nutriemi: Nekrmte je! Mohou přenášet nemoci, varuje město

Autor: jel - 
8. května 2021
20:11

S velkým problémem bojují v Pardubicích. Přemnožily se tam totiž nutrie, které lidé krmí, takže mají dostatek potravy. Navíc nemají přirozeného nepřítele a tak jejich počty snadno stoupají. Mohou však přenášet nemoci a ničit vegetaci, spolu s nimi se navíc stoupá i počet potkanů. Ti dojídají, co po nutriích zbyde. 

„Absence přirozených nepřátel, teplé zimy v posledních letech a pravidelný přísun potravy od lidí způsobily jejich rychlé množení, které však není dobré ani pro přírodu, ani pro člověka,“ varuje před hlodavci město na svých stránkách. Vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča se rozhodl jednat. Chce místní upozornit na to, že tím, že budou zvířata krmit přírodě neprospějí. Nechal proto vyrobit speciální cedule. Ty upozorňují na rizika jejich přemnožení.

„Opravdu není vhodné nechat nutrie dál množit. Lidé je krmí ve velkém a ony ani nejsou schopny samy vše sežrat. U řek tedy zůstává spousta zbytků potravy a – zcela logicky, co nezvládnou zkonzumovat nutrie, moc rádi dožerou potkani. Oba tyto živočišné druhy se velmi dobře množí, což v našem městě určitě nechceme,“ vysvětlil Míča.

Pomohou cedule?

V Pardubicích se bohužel krmení hlodavců stalo jakýmsi městským koloritem. Lidé na procházkách, maminky s dětmi, ti všichni hlodavcům přinesou něco dobrého. Zvířata se tak úplně přestala bát lidí a jídlo si od nich berou klidně z ruky. Mohou však přenášet krysí žloutenku, salmonelu i některé druhy parazitů a mnohé další nemoci. Je tak dobré se od hlodavců spíše držet dál. 

V okolí vod navíc nutrie okusují stromky a podhrabávají keře, jejich několik metrů hluboké nory mohou také způsobit sesuv půdy. Město nyní doufá, že informativní cedule, které uvádějí, proč není dobré hlodavce krmit lidi odradí a zvířata se nebudou dále množit a rozšiřovat do dalších městských částí.

Zobrazit celou diskusi