Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Podcast: Gagarin ve skafandru počůral pneumatiku a vylétl do vesmíru. O speciálu Blesku, promluvil novinář Valeš

Autor: jim - 
15. dubna 2021
05:00

Celý svět si v pondělí 12. dubna připomněl významné výročí 60 let, kdy první člověk vyletěl do vesmíru. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se však cestou k raketoplánu zastavil uprostřed cesty a uvolnil se na pneumatiku autobusu. Po něm to doteď dělají všichni kosmonauti v Rusku, včetně žen. Jaké další zajímavosti najdete v knize Gagarin a ti druzí, prozradil její autor, redaktor webu Blesk.cz Martin Valeš.

Na knihu o kosmonautice si novinář věnující se zahraničnímu dění myslel již od léta 2020. Tehdy začal načítat všemožné zahraniční knihy a připravovat se na psaní. O kosmonautiku se zajímal od malička, a proto se nedalo příliš mluvit ani o práci: „Hodily se lockdowny a karanténa, když nebylo, co jiného dělat. Byla to dobrá výplň času. Usilovně jsem psal v lednu a v únoru,“ řekl v nadsázce Valeš.

Během svého bádání zjistil spoustu zajímavostí, ale za jeden z největších objevů osobně považuje znovunalezení Čechoameričana Franka Maliny, který se narodil českým muzikantům emigrujícím do USA. „Koncem třicátých let šel studovat na univerzitu Caltech, což je prestižní technická univerzita v Kalifornii. Působí na ní i seriálová postava Sheldon Cooper z Teorie Velkého třesku. A tam Malina začal s dalšími kolegy zkoušet rakety. Říkali si sebevražedný oddíl, protož v kalifornské poušti za městem vystřelovali své rakety do vesmíru. Tehdy to byl systém pokus, omyl,“ přiblížil začátky Franka Maliny redaktor.

Jejich laboratoř JPL se později stala součástí NASA a funguje dodnes! Zároveň podle zjištění Martina Valeše založili společnost Airjet, která je stále důležitá v americkém raketovém průmyslu. „Nic o něm nevíme, ani Američané ne, přestože to byl jeden z největších průkopníků raketové branže. Ve čtyřicátých letech měl problém s FBI, protože se netajil levicového smýšlení a tehdy se konal hon na komunisty. Raketové branže nechal a šel pracovat pro UNESCO a soustředil se na umění,“ odhalil jeho další osud.

Vyčůrat se a letět do vesmíru

V šedesátých letech začal závod velmocí, kdo dřív „dobude vesmír“. Sověti měli na přelomu 50. a 60. let několik úspěšných misí, kdy vystřelili do kosmu zvířata a ty se vpořádku navrátila, nastal proto čas pro člověka. Z 2200 letců nakonec vybrali Jurije Gagarina, který 12. dubna 1961 vyletěl vůbec jako první člověk na oběžnou dráhu Země. Cestou k vostoku však požádal o zastávku. Vystoupil z autobusu a počůral pravou zadní pneumatiku a dodnes to kosmonauti opakují! Dokonce i ženy.

„O tomto zvyku píší američtí astronauti ve svých pamětech, protože to je perlička, kterou zmíníte. Když jedete zadrátování, zatrubkování ve skafandru, už si nesou chladící zařízení v ruce, v autobusu ho zapojí do centrální klimatizace a pak napůli cesty ho zase vyndají, vyjdou, rozepnou si poklopec,“ říká s úměvem Martin Valeš a dodává: „Ale to jim skončí, protože nové skafandry nemají poklopec.“

Více se dočtete v Blesk Speciál: Gagarin a ti druzí. K dostání v trafikách nebo zde.

Gagarin a ti druzí: nová kniha edice Blesk extra. Gagarin a ti druzí: nová kniha edice Blesk extra. | Blesk extra

Proč za první úspěšný let na Měsíc mohou částečně Sověti, a proč už český kosmonaut Vladimír Remek nemohl znova do vesmíru, se dozvíte v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Gagarin ve skafandru počůral pneumatiku a vylétl do vesmíru, řekl novinář Valeš - Jiří Marek
Video se připravuje ...

snehulak ( 15. dubna 2021 08:20 )

Hezká tradice. A to nám ji Valeš prozradil až po šedesáti letech? To to tak dlouho fakt Rusové tajili? Za to by měl Putin pykat.

Zobrazit celou diskusi