Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Skromný Slovák pracoval pro Pfizer, nyní dělá pro Billa Gatese a zabezpečuje pro svět vakcíny

Autor: shp - 
6. dubna 2021
19:30

Skromný muž s velkým srdcem. Tak popisují slovenského biochemika Viliama Pavliaka (61). Ten roky pracoval pro farmaceutický gigant Pfizer. Z něj pak přestoupil do institutu, který je součástí Nadace Billa a Melindy Gatesových. Stará se tak o to, aby byly po světě distribuovány nejrůznější vakcíny.

Web Nový Čas uvedl, že rodák ze slovenského Dudince se se slavným párem kvůli pandemii setkal jenom virtuálně. Pavliak se před nedávnem nechal sám očkovat proti covidu-19 a plánuje návrat na Slovensko. Biochemii propadl už v době, kdy studoval STU v Bratislavě. V roce 1988 tam obhájil svou dizertační práci.

Před Sametovou revolucí pak odcestoval na stáž do Národního institutu zdraví (NIH) v USA. Později za ním přiletěla i manželka a tříletá dcera Barborka. V laboratoři Neila Glaudemanse a Pavla Kováče spolupracoval na syntetické vakcíně proti bakterii Shigelle. Pavliak vysvětlil, co ho tehdy vedlo k emigraci.

Z USA do Kanady a nazpátek

Po revoluci nebyly podmínky k rozvoji vědy na Slovensku velmi dobré, tak jsem se rozhodl zůstat V USA a odešel jsem na druhou stáž do institutu biologických věd na NRC do Kanady,“ řekl Pavliak, který v zemi pracoval v laboratoři známého Harolda Jenningse. Z Kanady pak rodina putovala zpět do USA.

Vyhrála totiž zelenou kartu v loterii. Pavliak do firmy Wyeth, ze které se stal později slavný Pfizer, nastoupil v roce 1999. O pět let později už zastával vedoucí funkce. Dle jeho vlastních slov je největším pracovním úspěchem, kterého dosáhl, vakcína Prevenar 13 a později Prevenar 20. K očkování dětí proti pneumokokovi se používá i v Česku.

Návrat na Slovensko

Po 17 letech odešel a pracoval pro pod OSN založený International Vaccine Institute v Jižní Koreji. Nakonec přestoupil do Výzkumného institutu Billa a Melindy Gatesových. V něm se zaměřuje na vývoj vakcín proti tuberkulóze a salmonelóze, které pak zamíří do rozvojových zemí. Nyní Pavliak sleduje situaci ohledně očkování na Slovensku, kam se chce vrátit za svou mámou.

Video: Odborník se vyjadřuje k mutacím koronaviru.

Další videa