Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno -5°C

Nicolas (7) má po komplikovaném porodu vážné zdravotní problémy: Čeká ho riskantní léčba

Autor: chal - 
23. listopadu 2020
18:16

Malý Nicolas z Chebu je zvyklý celý život tvrdě bojovat. Kvůli komplikacím při porodu má od narození několik vážných zdravotních problémů, nyní mu navíc hrozí ztráta sluchu a řeči. Jeho maminka stojí před těžkým rozhodnutím. Nicolas se může léčit kortikoidy, jenže ty jsou samy o sobě rizikové a mohou mít mnoho nežádoucích vedlejších účinků.

Je na světě teprve sedm let, i za tak krátkou dobu ale už stihl podstoupit sedm vážných operací. Nicolasovo narození totiž bohužel neproběhlo bezproblémově, což předurčilo jeho život. „Nicolasovi bylo diagnostikováno vážné kombinované postižení,“ uvedla jeho maminka Ivana.

Nicolas má mozkovou obrnu, je ochrnutý na celou pravou polovinu těla, trpí vodnatěním mozku, kvůli čemuž má zavedenou trubičku, která mu odvádí přebytečný mozkomíšní mok do dutiny břišní, a navíc trpí hyperaktivitou, mentální retardací a epilepsií.

Je toho zkrátka hodně, s čím se musí malý bojovník se statečnou maminkou potýkat. A situace se rozhodně nelepší, právě naopak. Vyšetření na klinice v Praze ukázalo, že dosavadní léčba selhala a Nicolasovi se zhoršila epilepsie. Chlapci reálně hrozí rozpad kognitivních funkcí, mezi které patří například řeč a sluch. „Bylo mi sděleno, že máme ještě absolvovat do konce roku rehabilitaci a užít v klidu vánočního času a v lednu nastoupit opět na kliniku do Prahy,“ uvedla maminka Ivana.

Nicolas by měl podstoupit léčbu kortikoidy. Ty na jednu stranu mohou zabránit zhoršení jeho stavu, na druhou stranu ale samy mohou způsobit řadu problémů. „Kortikoidy rychle  a účinně pomohou, ale musí se za to zaplatit vznikem nežádoucích účinků. Kortikoidy tlumí imunitní reakce celkově, způsobí její oslabení, a činí tak člověka náchylného k infekcím i ke vzniku nádorových onemocnění,“ popsala Nicolasova maminka.

Ivana tak nyní stojí před rozhodováním tak těžkým, že si to umí představit jen málokdo. „Neléčit epilepsii, která Nicolase ohrožuje na životě, anebo podat kortikoidy, zachránit mu tak život, ale vystavit ho nežádoucím účinkům? Věřím, že vůle a síla organismu malého Nicolase zvládne temnou budoucnost zvrátit, aby mohl být Nicolasův stav opět lepší,“ uzavřela Ivana s nadějí.

Podpořit Nicolase v jeho boji s těžkým osudem může každý prostřednictvím transparentního účtu. Více informací o malém bojovníkovi je k dohledání na webové stránce bojovniknicolas.cz. Výtěžek sbírky vedené pod záštitou Krajského úřadu v Karlových Varech bude využit na léčbu po kortikoterapii na pokrytí dalších nákladů na péči o Nicolase.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud