Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Sbírá a staví celá rodina: Ondra má druhou největší sbírku Star Wars z Lega na světě

Autor: rv - 
9. srpna 2020
14:10

Je to paráda, když členy rodiny spojuje kromě lásky a porozumění i společný koníček. Balšánovi z Aše na Chebsku propadli kouzlu kostiček ikonické stavebnice Lego. Syn Ondřej (18) má dokonce největší sbírku setů série Star Wars u nás, a druhou největší na světě!

Příběh Lega a Balšánových se začal psát v minulém století za hluboké totality. „Bylo to v roce 1973, tehdy mi rodiče koupili v Tuzexu stavebnici bagru. Ten mám ostatně dodnes. Pak jsem občas dostal nějaké Lego k vánocům, hráli si s ním i dva starší synové. Ale až nejmladšího Ondru to opravdu chytlo,“ vzpomínal Tomáš Balšán (53). Právě Ondra se kostičkám začal věnovat na „profi“ úrovni.

Video Rodinu Balšánových nadchlo Lego: V Aši vystavili část své sbírky. - Romana Vébrová

Hvězdné války                                               

„Před osmi lety jsem si našel na německém bazaru malou stavebnici hvězdné lodi Millenium Falcon, asi za čtyři eura. Máma mi ji koupila a to byl ten prvotní impuls začít sbírat právě Star Wars,“ popsal Ondra.

V edici Hvězdných válek vydalo lego na 750 stavebnic, jak říkají legaři, setů. „Já mám ve sbírce 624 číselných setů. Ve světovém měřítku mě o 21 stavebnic předběhl jen americký sběratel, který jich má 645,“ vysvětlil mladý sběratel.

Tomu teď oficiálně patří republikové, a neoficiálně i evropské prvenství, co se velikosti sbírky stavebnic série Star Wars týče. A pozadu není ani maminka Iva (51). Ta skládá z ikonické stavebnice vánoční vesničku.

Výhodná investice

Je velmi těžké sehnat chybějící sety, třeba právě ke Star Wars. Jsou už tak vzácné, že je majitelé nechtějí prodat. Jsou i drahé. Například stavebnice jedné z vesmírných lodí stála před dvěma lety 10 tisíc korun, dnes, pokud ji vůbec seženete, zaplatíte 120 tisíc. Lego je totiž i výhodná investice. Má se za to, že když koupíte stavebnici a za deset let ji budete chtít prodat, cena vzroste třeba pětinásobně,“ řekl Ondřej. 

Pozor, kostička!

Kdo by neznal tu bolest, šlápnout bosou nohou na kostku Lega. Tenhle zážitek spolehlivě vyvolá ve tváři všech malých i velkých stavitelů chápavý úsměv. „Ani bychom už nespočetli, kolikrát se nám to stalo,“ smáli se Balšánovi.

„Lego dokonce nabízí pantofle se zesílenou podrážkou, přes kterou prý nejsou kostičky ani cítit,“ dodal Ondra.

Ašské kostičky

Část rozsáhlé sbírky představují Balšánovi na výstavě v kulturním centru LaRitma v Aši. Kromě Hvězdných válek jsou tu k vidění i stavebnice série Batman, Piráti z Karibiku či Harry Potter.

„Stěhovali jsme sem 40 krabic modelů, odhadem 400 tisíc kostiček. To je jen část naší sbírky, doma máme samostatně i v modelech přes dva miliony kostiček,“ uvedl Tomáš Balšán. Akce potrvá do 16. 8., otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Vstupné činí 50 Kč, děti a ZTP 30 Kč.

vosavopruz ( 9. srpna 2020 16:32 )

Mám rád lidi co něco sbíraj a je spousta věcí které lze sbírat.
Ondra je borec,ale pokud není nemocnej,tak by měl držet dietu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud