Nebeská show, jakou v Česku jen tak neuvidíme: Podívejte se na unikátní zatmění Slunce!

Aktualizováno -
21. června 2020
18:19
Autor: ČTK - 
21. června 2020
09:17

Obyvatelé některých afrických a asijských států mohli v neděli dopoledne pozorovat částečné zatmění Slunce. Astronomický úkaz nastal v 5:45 SELČ a skončil v 11:32 SELČ. Část planety viděl i nevšední prstencové zatmění, při kterém přirozená zemská družice vytvoří z hvězdy ohnivý kruh.

Částečné zatmění Slunce, které nastává jednou nebo dvakrát do roka, spatřili nejprve s východem hvězdy obyvatelé centrální Afriky. Následně bylo pozorovatelné v Kongu, Jižním Súdánu, Etiopii, Jemenu, na severu Indie, v Číně a jižním Tchaj-wanu, než se přesunulo nad Tichý oceán, jižně od ostrova Guam.

Prstencové zatmění bylo pozorovatelné mezi 6:47 a 10:32 SELČ a trvalo maximálně minutu a 22 vteřin, píše agentura AFP. Ohnivý kruh vzniká, když se Měsíc při průchodu mezí Zemí a Sluncem nachází blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a je proto z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč.

V roce 2020 bude zatmění Slunce pozorovatelné ještě jednou. V půlce prosince bude tentokrát úplné zatmění naší hvězdy pozorovatelné nad Jižní Amerikou.

jmhad ( 21. června 2020 09:44 )

jasně že se podívám. Z Blesku si složím vlaštovku a silou blba vzlétnu nad mraky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud