Zemřela první dáma české anesteziologie Danuše Táborská: Kolegové dojemně vzpomínají

Autor: DH - 
15. dubna 2020
19:11

Lékařská komunita truchlí. Svět navždy opustila první dáma české anesteziologie a zakladatelka anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu doktorka Danuše Táborská. Bylo jí 91 let.

Profesorka Danuše Táborská zemřela 6. dubna, o její smrti informovala na svém facebooku znojemská nemocnice. „S velkou úctou, pokorou a vděčností na tuto dámu budou vzpomínat všichni její žáci, kolegové, přátelé a lidé, kteří měli tu čest se s ní potkat nebo se od ní cokoliv naučit. Upřímnou soustrast celé rodině,“ napsali zástupci nemocnice.

Táborská byla průkopnice v oblasti anesteziologie a intenzivní péče a také první ženou na našem území, která byla v tomto oboru jmenovaná profesorkou. Učila na Masarykově univerzitě, kde se zasloužila o vznik nových oborů medicíny. Úsilí věnovala i do výzkumu problematiky v péči o dárce orgánů.

V roce 2015 získala Danuše Táborská z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Ve stejném roce obdržela Cenu města Brno v oblasti lékařské vědy a farmacie.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud