"Je-li toto člověk," ptal se mladík, který přežil Osvětim! Nakonec skočil do výtahové šachty

Autor: lc, ČTK - 
9. února 2020
14:36

Svědectví o hromadném šílenství, zvrácených ukrutnostech, proradnosti, tuposti, o nejstrašlivějších činech, jichž jsou lidé schopni, podává i Ital Primo Levi (†67), který na vlastní kůži poznal peklo Osvětimi a kterému se podařilo přežít... Děsivé zážitky ale z jeho duše nikdy nevymizely, svůj život skončil 11. dubna 1987 skokem do výtahové šachty.

Kudrnatý mladíček, právě dostudovaný chemik Primo Levi je v roce 1944 jako člen protifašistického hnutí odporu a také Žid zatčen a deportován do pracovního tábora Osvětim-Monowitz, kde přežil deset měsíců, až do osvobození Rudou armádou v lednu 1945.

Před smrtí ho paradoxně zachránila spála, esesmani ho s hrstkou ostatních nakažených infekčními nemocemi ponechali jeho osudu na marodce, když se blížila fronta. Ostatní spoluvězni takové štěstí neměli, museli se vydat na náročný pochod smrti, který většinou nepřežili.

Je-li toto člověk...

Své zážitky, skutečné svědectví z tábora smrti vtělil do románu »Je-li toto člověk«(Se Questo è un Uomo), který vyšel v roce 1947. Na stránkách, které napsal brzy po svém návratu k rodině, vypovídá o každodenních děsech života v koncentračním táboře. Ale také o lidském sblížení, soucitu, odvaze, přátelství a nezdolnosti.

Primo Levi v pracovním tábořePrimo Levi v pracovním táboře | Bundesarchiv

„Znovu a znovu mě ohromuje, jak nelidští dokážou být lidé k sobě navzájem,“ píše Levi. „Lidské nestvůry existují, ale je jich příliš málo, než aby byly opravdu nebezpečné. Nebezpečnější jsou obyčejní lidé, funkcionáři ochotní uvěřit a jednat, aniž by zapochybovali,“ dodává.

Po osvobození tábora byl krátce nato internován do ruského tábora pro bývalé vězně nacismu a po kapitulaci Německa a smrti Hitlera se po delších peripetiích vrátil vlakem přes dnešní Ukrajinu, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko a Německo zpět do rodného Turína. V roce 1947 se oženil, vychoval dvě děti a začal pracovat ve výzkumné laboratoři, později byl ředitelem chemické továrny v Turíně, a hlavně - začal psát…

Komplex přeživšího

Otázka pronásledování Židů se pak vrací i v jeho dalších knihách, Kdy, ne-li teď? (Se non ora, quando?, 1984) a Potopení a zachránění (I sommersi e i salvati, 1986).

Uvádí se, že Levi trpěl komplexem přeživšího, tedy výčitkami svědomí těch, kteří přežili smrtící prostředí a likvidační selekce (často i v důsledku náhod) a ptají se, zdali to nebylo na úkor jiných…. Svůj život uzavírá skokem do výtahové šachty v rodném domě.

Úvodní báseň »Šma« z Leviho nejslavnější knihy Je-li toto člověk připomíná, že je neustále potřeba mít se na pozoru před násilím páchaným člověkem na člověku.

Vy, kdo žijete v bezpečí

svých vyhřátých domovů,

vy, kdo se večer vracíte

k teplému jídlu a přátelským tvářím:

Považte, je-li člověk ten,

co pracuje v blátě,

co nezná pokoje,

co bojuje o skývu chleba,

co umírá pro nic a za nic.

Považte, je-li toto žena

bez vlasů a beze jména,

co už nemá sílu vzpomínat.

Oči prázdné a klín

studený jak žába v zimě.

rozjímejte, že to všechno bylo:

Nařizuji vám tato slova.

Vryjte si je do srdce.

Ať jste doma nebo venku,

ať uléháte nebo vstáváte.

opakujte je svým dětem.

Jinak ať vám spadne dům,

schvátí vás nemoc

a vaše děti od vás odvrátí svůj zrak.

Jiří (83) je posledním dvojčetem Mengeleho. Popsal děsivé pokusy i boj o přežité v Osvětimi.

Video Jiří (83) je posledním dvojčetem Mengeleho. Popsal děsivé pokusy i boj o přežité v Osvětimi - Blesk - Nikola Forejtová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 10. února 2020 09:36 )

Komunistický režim v Československu - 1948-1989 - Komunistický režim, komunistická diktatura nebo také komunistická totalita je označení pro období, po které v Československu vládla KSČ. - Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 lidí a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948–1987 170 938 občanů. !!!!! ÚDV zdůrazňuje, že č í s l a nejsou k o n e č n á , mnoho materiálů se dosud nepodařilo zpracovat nebo prostě zmizelo, navíc statistiky nezahrnují některé nezákonné internace, utajené vraždy a lidi zemřelé na následky věznění po propuštění – lze předpokládat, že skutečné počty obětí jsou vyšší a že dosud uveřejněná čísla mohou být ještě upravena směrem nahoru. Dále bylo podle Ústavu pro studium totalitních režimů jen v letech 1948–1953 uvězněno asi 200 mladistvých. ..... Mnoho lidí z politických nebo náboženských důvodů nemohlo studovat, bylo vyhozeno ze školy nebo ze zaměstnání (tyto čistky probíhaly zejména v období stalinismu v 50. letech a poté v období normalizace v 70. letech).

Podle ÚDV bylo v průběhu Komunistického režimu v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 8000 osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Na hranicích umírali při výkonu služby také členové Pohraniční stráže – celkem jich v letech 1948–1989 bylo 654, z toho většina nehodou, sebevraždou či zastřelením kolegou. Pouze deset jich zemřelo při přestřelkách s uprchlíky.

Radostný život
Jedním z proklamovaných cílů rozvoje socialistické společnosti byl také „radostný život pracujících mas“ či „radostný život obyvatel socialistické vlasti“. Radostný život byl dokládán fotografiemi rozesmátých a šťastných matek, dětí, rodin, vojáků, zemědělců, žen v šátcích, mužů na traktorech atd.

zdenek43 ( 10. února 2020 09:26 )

Lidské tělo dokáže přežít v opravdu drsných podmínkách a vydržet neuvěřitelné věci. Vůle žít je v nás zakořeněna opravdu hluboko. ....ALE TEN M O Z E K ......

neco podobneho - velmi slaby odvar - jsme si zazili i v dobe 1948-1989 - kdy NAM VLADLA - Vláda jedné strany je politický režim, ve kterém v čele státu (vlády) stojí jediná politická strana, která ... Příkladem je vedoucí úloha KSČ v Československu. .... NO A Cesi TO odsoudili jennnn - Podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993 šlo o organizaci zločinnou a zavrženíhodnou. Jejím právním nástupcem je Komunistická strana Čech a Moravy - A TUTO POLITICKOU STRANU a jejich pratele mame ve VLADE i v 21.stoleti ........ A TOOO D O B R O V O L N E

..... Kniha Je-li toto člověk je charakteristická tím, že se ani tak nezaobírá krutostí esesáků a táborových kápů, ale v prvé řadě analyzuje a bez jakýchkoli servítků odhaluje nelidské chování vězňů mezi sebou navzájem. Je to mnohdy šokující čtení – člověk by předpokládal, že společné utrpení spojí tyto nešťastníky pevným poutem solidarity a kamarádství, pravdou je však přesný opak. Vězni žili v neustálém strachu jeden z druhého, polevit na chvilku v bdělosti znamenalo přijít o chleba, boty, lžíci, čepici... Pokud vznikala jistá sounáležitost, pak šlo většinou o víceméně vynucené spojenectví několika jedinců za účelem obrany před agresivními spoluvězni. Na stránkách knihy občas najdeme i příklady nezištného přátelství, soucitu a lidskosti, ty jsou ale výjimečné a zcela se ztrácejí v dominantní táborové mentalitě, jíž byl boj všech proti všem. Je známo, že rozeštvávání různých skupin vězňů proti sobě jakožto prevence vzpour bylo jedním z nejdůležitějších článků důmyslného bezpečnostního systému, bez nějž by nebylo možné mít Osvětim pod kontrolou.
...... používáním nejbrutálnějších metod stalinismu, včetně justičních vražd a vytváření koncentračních a pracovních táborů pro politické odpůrce a režimem označené „nespolehlivé občany“ ....

kusinda1 ( 9. února 2020 19:28 )

Toje asi jedině který tu hrůzu zazill, dost mě zaráží že někteří se potom mučení a těch hrůza h dozili i90let

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud