Těžká chřipka SARI zabila 28letého muže! Čeští lékaři varují, jak ji poznat?

Ilustrační foto
Autor: DH - 
29. listopadu 2019
16:59

Mnozí lidé chřipku podceňují, ale i tato poměrně běžná nemoc dokáže zabíjet, a to i mladé pacienty. Na východě Slovenska na komplikace s ní spojené zemřel osmadvacetiletý muž. Je už druhý v řadě.

Jako každoročně zasáhla střední Evropu chřipková sezóna, a tato nemoc nyní sužuje mnoho lidí. Její příznaky se často liší. Někdo má pouze mírné dýchací obtíže, jiní ale trpí akutními respiračními problémy s agresivním průběhem a jejich onemocnění může skončit i tragicky.

Nejkrutější průběh vede k těžkému respiračnímu onemocnění, neboli  SARI. Na Slovensku s ním byli v poslední době hospitalizovaní dva muži. Druhým z nich byl osmadvacetiletý Košičan. „Onemocnění u muže z Košického kraje skončilo smrtí,“ potvrdil Úřad veřejného zdravotnictví portálu Plus Jeden Deň.

Mladý muž se stal na Slovensku druhou obětí chřipkové sezóny po 58letém pacientovi z okresu Trenčín, který rovněž podlehl chřipce. Portál upozorňuje také na to, že nemoc mnoho lidí podceňuje. To může být ovšem velká chyba, protože může vést až k smrti.

Jedná se o infekční onemocnění, které vyvolává rychle se šířící a měnící se virus. Postihuje horní dýchací cesty a nástup nemoci může být velmi rychlý.

Státní zdravotní ústav popisuje SARI jako „onemocnění s náhlým vzestupem teploty, kašlem a zkrácením dechu nebo ztíženým dýcháním, vyžadující hospitalizaci z důvodu respiračních obtíží“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud