Zemřel slavný výtvarník Delarock: Z Erbenovy Kytice udělal krvavý komiks

Autor: DH - 
7. 1. 2019
16:30

Umělecký svět zasáhla velká rána. Zemřel český výtvarník, ilustrátor, komiksový scenárista a graffiti legenda Delarock. Velkou měrou se zasloužil o převedení sbírky českých balad Kytice od Karla Jaromíra Erbena do komiksové podoby.

„Delarock umřel. Seznámil mě s ním Rado Turko kdysi před lety. Skvělej ilustrátor, famózní komiksovej scenárista,“ uveřejnil facebookový profil  výtvarného ateliéru DRAWetc.

Vedle svých graffiti na sebe Delarock upozornil asi nejvíce komiksovou adaptací patrně nejslavnější české knihy Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Na to, že pomohl na svět tomuto svéráznému a ceněnému dílu, mohl být právem pyšný.

„Povedlo se nám udělat Kytici tak, jak ji zatím ještě nikdo neměl možnost vidět,“ pochlubil se ve videorozhovoru pro stránku Český Grimm Delarock. „Zpracování těch jednotlivých balad a jejich časové zasazení je podle mého naprosto unikátní,“ neskrýval tehdy ilustrátor nadšení ze svého životního díla, které v roce 2016 způsobilo na knižním trhu senzaci.

„Já jsem přesvědčen, že by se to Erbenovi líbilo, ale jestli ne, to při nejhorším zjistíme, až se bude otáčet v hrobě, protože to bude rozhodně vidět,“ podotkl tehdy umělec, který si získal svoji fanouškovskou základnu zejména mezi milovníky pouličního umění graffiti. Jeho díla obdivoval třeba i legendární český rapper Vladimír 518. O jednom z nich vnikla i skladba od hiphopové skupiny PSH s názvem „Zpátky do dnů“.

Delarock byl velmi svérázný člověk. Své o tom vypovídá i příběh, kterým zmíněný facebookový příspěvek pokračuje. „Legendární je historka, jak se stal součástí drawců. Prostě jednoho dne přišel a sedl si k volnému kompu, že se mrkne na internet. Po chvíli odešel. Pak přišel za 10 dní. Pak přišel za týden, za den, a jednoho dne už zůstal. A takhle to trvalo hafo let,“ přiblížili v příspěvku členové ateliéru to, jak zvláštně se legenda českého streetartu chovala.

„Jeho nálady byly těžko snesitelný. Celý minulý týden jsem si říkal, že mu zavolám, a dneska ráno umřel… budeš nám všem moc chybět, kluku…,“ stojí na konci facebookového postu, pod který sborově vyjadřují soustrast i fanoušci legendárního umělce.  

„Dnes náhle odešel jeden z mých top kamarádů kreslířů Delarock, zbytečně brzy... Jsem nas*anej na Pánaboha, že mi ho sebral... Určitě bude v nebi, protože pekla si poslední dobou užíval na zemi až až… bylo mi ctí tě potkat, chybíš mi…, Láďa,“ napsal jeden z uživatelů na svůj facebookový profil.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

offline ( 7. ledna 2019 19:18 )

Skutečně byl asi slavný, na Google je první tento článek a pak už prakticky nic, jen zmínky o té Kytici, žádné nacionále, pravé jméno, nic.

tomik007 ( 7. ledna 2019 18:08 )

Takovy ceskoslovensky jmeno...

Zobrazit celou diskusi
Další videa