Skutečný Tom Hanks z filmu Terminál? Muž strávil 7 měsíců v letištní hale v Malajsii

3. 12. 2018
06:10

Sedmatřicetiletý syrský uprchlík byl přes 7 měsíců uvězněn v bezcelní zóně malajského letiště. Celou svoji cestu zdokumentoval na fotografiích a vše bral s humorem. Dnes už svobodně kráčí ulicemi kanadského Vancouveru.  

Tohle je příběh jako z filmu. Vlastně, jako by se podle filmu spíše odehrál. Syrský uprchlík Hassan Al Kontar se asi chtěl vcítit do role Toma Hankse ve filmu Terminál. V tranzitní zóně malajského letiště v Kuala Lumpur strávil Syřan dlouhých 7 měsíců.

Teď už je ale všemu konec. Hassan (37) konečně mohl z bezcelního prostoru letiště na palubu a brzy nato přistál v kanadském Vancouveru.

„V můj první svobodný den si chci především užívat čerstvý vzduch a procházku v ulicích Vancouveru,“ řekl Hassan pro CNN. „Dám si horkou sprchu a šálek kávy s přáteli,“ doplnil šťastlivec, jemuž na svobodu pomohlo především naléhání Muslimské asociace pro Britskou Kolumbii a organizace Canada Caring Society.

Uprchlík o svém stavu na letišti často referoval na Twitteru, lidé s ním žili jeho příběh a zamilovali si ho. O to víc je pak potěšil příspěvek z konce listopadu, kde Hassan oznámil, že míří do Vancouveru z taiwanského letiště. V Kanadě pak už těžko popisoval své nadšení.

„Dorazil jsem sem a stále tomu nemůžu uvěřit. Nemohl jsem vzrušením vůbec spát. Mám spoustu práce, která na mě čeká na hotelu, takže bych měl začít pracovat, co nejdříve to půjde. Musím si ale trochu odpočinout,“ řekl a doplnil: „Uvědomil jsem si, že v životě jsou chvíle, kdy je reálný život zajímavější, než ty nejdivočejší sny.“

Významnou roli v příběhu sehrála i Laurie Cooper, žena, která stojí za neomezenou podporou uprchlíka i za vybráním nemalého finančního obnosu na jeho existenci a dotažení syřanova přesunu na kanadskou půdu až do konce. Sama se uprchlické krize účastnila jako dobrovolnice v Řecku a problematiku těchto přesunů dobře zná.

„Když letadlo dosedlo na zem a já jsem poprvé uviděl Laurie, měl jsem vše, co jsem kdy chtěl,“ řekl dojatě novinářům.

Hassan Al Kontar pochází ze syrské Damy. O práci marketingového manažera pojišťovny ve Spojených Arabských Emirátech ho připravila syrská občanská válka. Nemohl se vrátit do své domoviny a tak zůstal rok v zahraničí ilegálně. Právě proto ho na malajském letišti cestou do Turecka zadrželi.

„Teď už vidím světlo ve tmě,“ uzavřel jednu životní kapitolu Syřan, který tak v Kanadě otevírá tu další. Svobodnou.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa