Zakázané kremaci Roberta v Liberci předcházelo spálení koně! Před 100 lety zpopelnili prvního člověka na našem území

Autor: yks - 
31. 10. 2018
18:06

Teplota přesahuje 1100 stupňů. Během dvou hodin vystoupá 95 % lidského těla k nebesům. Zůstane jen trocha popela. Bez ohledu na biblické „prach jsi a v prach se obrátíš“ církev donedávna kremaci zakazovala. První průkopníci pohřbu žehem museli číhat na správný okamžik.

Vybudování prvního krematoria na našem území iniciovala už v roce 1913 liberecká pobočka Vídeňské společnosti přátel žehu Die Flamme. V té době ještě ani nedisponovala povolením úřadů, aby mohla provádět tehdy novou a moderní podobu pohřbívání. Nevůli rakousko-uherské byrokracie nakonec smetla první světová válka. 

Přestože pohřbívat žehem se ještě nemohlo, nadšení stoupenci kremace v Liberci vypsali architektonickou soutěž na stavbu krematoria. Jednalo se vesměs o Němce, kteří do té doby byli zpopelňováni v německé Žitavě.

V Německu byl pohřeb žehem legální už od 80. let 19. století. Rakousko-uherské mocnářství se ovšem řídilo míněním katolické církve, která kremaci zapovídala. Liberečtí Němci se tedy rozhodli pro taktiku postupných kroků.

Stavební povolení se jim sice získat podařilo, stavba byla dokončena už v roce 1916, ovšem zpopelňovat lidská těla v nové budově bylo výrokem soudu zakázáno. Zůstalo jen u dvou zkušebních kremací zvířat. 

Krematorium bylo slavnostně otevřeno v srpnu 1918, pohřbívat se tu však nadále nesmělo. Až v říjnu 1918, po vyhlášení samostatného Československa, se fanoušci moderního pohřbívání rozhodli využít zmatků a konečně začít krematorium využívat k účelu, ke kterému je určeno.

Po zkušební kremaci koně následoval 31. 10. 1918 pohřeb libereckého měšťana Roberta Jahna. Od té chvíle se pohřeb žehem začal stávat stále využívanější cestou, jak naložit s ostatky zesnulých. 

Všechno pak legalizoval jeden z nejkratších zákonů v historii českého legislativy, zvaný dle svého předkladatele „Lex Kvapil“. Měl jen dva paragrafy. První povoloval pohřeb žehem a druhý svěřoval dozor nad kremacemi ministerstvu zdravotnictví.

 

 

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa