Trapasy v opileckém oknu: Proč si nic nepamatujeme?

 • Autor: ČTK - 
  25. 10. 2018
  10:23

  V poslední době se v médiích dost přetřásá otázka opilecké ztráty paměti známé jako "opilecké okno". Ale co to doopravdy znamená z hlediska mozkových procesů a jak běžné něco takového je - především mezi mladými lidmi? Zpravodajský server BBC News připravil několik základních faktů.

 • 1.Mozek není schopný zaznamenávat vzpomínky

  Okno nastává, když mozek není dočasně schopný zaznamenávat vzpomínky. Může ho způsobit pití, protože alkohol narušuje činnost podvěsku mozkového a tlumí až brzdí jeho schopnost vytvářet dlouhodobé vzpomínky. "Je to jako část vymazaného záznamu na pásce," říká Aaron White z amerického Národního ústavu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus.

 • 2.Stav uprostřed okna

  Ostatní si nemusí být vědomi toho, že je někdo jiný uprostřed takového okna. Při studiích tohoto fenoménu si byly osoby, které tento druh výpadku postihl, schopné vybavit si věci, které se staly před několika minutami, a dokonce i provádět jednoduché výpočty. Ovšem o půl hodiny později už nevěděly, že se cokoli z toho odehrálo.

 • 3.Dvě třetiny studentů zažily okno

  Pro pijáky je překvapivě snadné dostat se do bodu, kdy se jim přestanou ukládat vzpomínky. Ve studii více než 1000 vysokoškoláků jich více než dvě třetiny - 66,4 procenta - uvedly, že zažily nejméně jedno podobné okno. Další analýza s více než 4600 účastníky zjistila, že 52 procent mužů a 39 procent žen zažilo v životě nejméně jedno okno, zatímco 21 procent mužů a 11 procent žen zaznamenalo tři nebo více za rok.

 • 4.Důležitý faktor je frekvence opíjení

  Ne každý má okno po stejném počtu drinků. Jedna studie zjistila, že frekvence, s jakou se lidé obecně během posledního měsíce opili, je rizikovým faktorem pro to, zda někdo z nich zažije okno.

 • 5.Ženy trpí na okno víc než muži

  Tento jev některé lidi postihuje více než jiné. Ženy je hlásí častěji než muži a zdá se, že je v nich i dědičná složka. V jedné analýze pijáci, kteří uvedli, že jejich matky měly problémy s alkoholem, častěji hlásili opilecká okna než ti, jejichž matky alkoholu neholdovaly. Také v tomto případě existují rozdíly mezi pohlavími. Muži, kteří uvedli, že jejich matka měla problém s pitím, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost opileckého výpadku paměti, než ženy, které uvedly totéž.

 • 6.Mozek se vyvíjí i po dvacátém roce věku

  Protože během let dospívání a v prvních letech po dvacátém roce věku se mozek stále ještě vyvíjí, může silné pití v adolescenci vést ke změnám na mozku.

 • 7.Negativní následky okna

  Opilecké okno je prediktivním faktorem potíží s policií a poškozování majetku. Je to rizikový faktor pro další negativní následky pití od zmeškaných schůzek až po zranění. Zvyšuje především u žen riziko "nechtěného a nebezpečného sexuálního chování, kterého dotyčná osoba později bude litovat".

   

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa