Dojemné setkání narkomanky Katky s Třeštíkovou. Co si pověděly?

Autor: ital - 
21. září 2018
06:07

V roce 1996 začala česká dokumentaristka Helena Třeštíková točit časosběný dokument Katka. Hlavní hrdinkou byla narkomanka Katka Bradáčová, která propadla heroinu, ale usilovala o to, aby se závislosti zbavila. Film oslovil a pomohl mnoha lidem závislých na drogách. Za dvaadvacet let od první klapky natáčení filmu se ženy opět spolu setkaly ve studiu eXtra.cz.

Dojetí a slzy. Tak by se dalo popsat setkání Katky Bradáčové a dokumentaristky Heleny Třeštíkové, jež natočila časosběrný dokument Katka, popisující život drogově závislého člověka a jeho usilovný boj s drogou skoncovat.

Ženy se setkaly po osmi letech od dokončení filmu. Režisérka se Katky vyptávala na současný život, který není nijak veselý. Loni před Vánoci potkal Katku v Praze na Karlovce Helenin syn Tomáš, který matku o setkání informoval. Helena pak každý den chodila na Karlovku s nadějí, že tam Katku potká. To se však nestalo.

„Chodila jsem tam skoro každý den. Bylo to před Vánoci, tak jsem ti chtěla koupit dárek. Co bych ti mohla koupit za dárek?“ ptala se Třeštíková. Odpověď ji velice překvapila. Katka by si přála nový stan.

Podle slov moderátora z eXtra.cz, jimž se podařilo dojemné setkání zorganizovat, žije dnes Katka na pražské Invalidovně v zuboženém stanu blízko stoky plné odpadků.

Katka se v rozhovoru Heleně přiznala, že po dokončení dokumentu na ni byla naštvaná, jelikož jí připadalo, že jí film uškodil. "Bylo mi to hrozně líto, jelikož jsem naopak viděla pozitivní reakce u lidí, kteří ti projevovali podporu,“ říká filmařka. Takový pocit však měla jen zpočátku. Svůj postoj brzy změnila a uvědomila si, že jí Helena chtěla skutečně pomoci.

backora ( 25. října 2018 12:29 )

Bohužel touha po drogách je stále silná, nevidím nic jiného, než ji zavřít někde kde nepřijde s jinými narkomany do styku, bylo by to kruté, ale možná by jí to pomohlo, jde o její život, ale ta její závislá makovice to nebere.

prazanda1 ( 21. září 2018 22:47 )

Ano, tak si můžeš pogratulovat. Máš štěstí. Ale asi uznáš, že takových dětí není mnoho.)

dajka123 ( 21. září 2018 22:05 )

Proč myslíš, že děti to nemůžou mít v hlavě srovnané? Můj syn si stanovil už na ZŠ cíl a toho se drží, je fakt, že každý není nadprůměrně inteligentní, ale on má jasno už cca od 10let kam by se chtěl v životě dostat.

prazanda1 ( 21. září 2018 20:37 )

Ale ano. V té době opravdu nastalo zvýšení stavu mladých feťáků. Nebyli to dospělí lidé, kteří to měli v hlavě srovnané, ale děti. A ty reagovali jinak, brali to jako vzrušující zábavu.

prazanda1 ( 21. září 2018 20:35 )

Helena, Michael, Tomáš, Radka nebo Hana?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud