Strach ze smrti v osamění: Senior se chtěl nechat adoptovat

Autor: csk - 
8. května 2018
05:00

Přežil japonskou okupaci během druhé světové války, krvavou občanskou válku i teror Maovy kulturní revoluce - nakonec se ale pětaosmdesátiletý Han Šičcheng (85) bál, že zemře opuštěný ve svém bytě. Kvůli stesku po rodině se chce nechat adoptovat.

Podle svých slov sdílel podobný osud jako miliony jiných lidí jeho věku v Čínské lidové republice. Manželka mu zemřela, jeden syn se s ním nestýká a druhý s manželkou a dětmi před patnácti lety emigroval do Kanady. Pětaosmdesátiletý pan Han si sice jako bývalý vědec užíval na čínské poměry vysněného důchodu v přepočtu asi 20 tisíc, ale ve svém bytě se užíral samotou a bál se, že brzy zemře zcela opuštěný.

Rodina se mu rozpadla a jeho známí a sousedi na něj kvůli shonu v práci neměli čas. V tradiční čínské rodině se mladší vždy starali o starší příbuzné, ale dnes to neplatí. Mladí lidé ve velkém emigrují do západních demokracií a své rodiče a prarodiče nechávají za sebou v Číně. Smutný fenomén se zemí šíří jako mor. Pan Han byl rozhořčený, protože brzy bude v Číně každý čtvrtý starší než 60 let, vláda se přitom o osud seniorů vůbec stará. V zemi je jen pár domovů pro seniory velmi pochybné kvality a péče.

Zoufalý inzerát

Proto Han Šičcheng napsal v prosinci ze zoufalství tento inzerát: „Osamělý muž, přes osmdesát let, silné postavy, dokáže si nakoupit, uvařit a postarat se o sebe. Bez chronického onemocnění. Bývalý vědec z institutu v Tchien-ťin s měsíčním důchodem 6000 jüanů. Nechci do domova seniorů, doufám, že se mě ujme nějaká dobrosrdečná rodina, bude mě během staří živit a po smrti pohřbí mé tělo.“

Inzerát přibouchl na frekventovanou autobusovou zastávku a čekal. Zpráva se naštěstí začala lavinovitě šířit po sociálních sítích i médii a stovky lidí nabídly seniorovi pomocnou ruku. Han byl ale velmi vybíravý. Nakonec se spřátelil s mladým studentem práv Džiang Džingem a vojákem jménem Kui.

Nezemřel opuštěný

V březnu se ale panu Hanovi už nikdo nedovolal. Sousedé si všimli, že přestal vycházet z bytu, ale navštívit ho nikdo nepřišel. Když se v dubnu Džing konečně dovolal, telefon už zvedl někdo jiný. Byl to Hanův syn. Přiletěl z Kanady poté, co se dozvěděl, že jeho otec 17. března zemřel. Pan Han prý médiím lhal. Neměl syny dva, nýbrž tři a všichni s ním byli v kontaktu. Než zemřel, převezli ho do nemocnice a někdo s ním zůstal až do konce. Takže se jeho největší strach nenaplnil a neodešel opuštěný.

VIDEO: Jiřího (91) ničila samota a ztratil smysl života. Dnes vyrábí píšťaly z kravských rohů.

Video Jiřího (91) ničila samota a ztratil smysl života. Dnes vyrábí píšťaly z kravských rohů - David Budai, Blesk Zprávy

pajato73 ( 8. května 2018 14:43 )

tak s tim prece neco udelej

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud