Pravda o Lajce, kterou Rusové vypustili do vesmíru: O její smrti lhali půl století!

Autor: aba - 
3. 11. 2017
05:33

Během desítek let studené války vedl Západ s Východem mnoho vývojových „závodů“. Některé mohly znamenat zkázu lidstva, jako například závod v atomovém zbrojení, jiné se ukázaly pro nás přínosné. Ruský a americký vesmírný program spolu soupeřily dlouho, první významný úspěch si ale připsali Rusové. Vyslali na oběžnou dráhu první živou bytost. Pes Lajka ale za lidský pokrok zaplatil životem.

Sputnik 1, první družice vynesená na oběžnou dráhu o tehdy neuvěřitelné hmotnosti 18 kilogramů, byl 4. října 1957 velkým východním úspěchem. Američanům se ani nesnilo o tom, že by poslali nahoru něco tak těžkého, a tak jim východní režim chtěl zasadit další ránu. Chruščov začal požadovat, aby k výročí Říjnové revoluce, které připadalo na 7. listopadu, ještě týž rok vyslali do vesmíru něco velkého.

Vědci ale s tak rychlým vývojem nepočítali a raketa, která měla na oběžnou dráhu vynést měřicí přístroje, ještě nebyla dokončená. Rozhodli se tedy vyslat tam prvního živého tvora, psa. Psi byli součástí východního programu už dlouho. Prvními psy ve vesmíru (tedy první, který dosáhl hranici vesmíru určenou ve výšce 100 kilometrů nad zemí) byli Dezig a Cigan v roce 1951. Vynést psa na oběžnou dráhu bylo ale něco nového.

Lajka byla tříletá fena, moskevský toulavý pes, kterého odchytli na ulici. Do programu si ji vybrali pro její malou velikost a klidnou povahu. Vědci měli jen necelý měsíc na to, aby psa připravili na let, a tak se na přetížení cvičil na centrifugách a na malou kabinu si zvykal ve stále menších klecích. Lajka dostávala jen speciální kašovité jídlo, aby ji připravili na želé stravu v raketě, a jeden z vědců si ji vzal dokonce domů. „Chtěl jsem, aby si pohrála s mými dětmi, když už jí nezbývalo moc času...,“ nechal se slyšet později.

Lajka strávila tři dny před odletem v kabině sputniku, aby si zvykla. Pes se v malém prostoru mohl postavit, ale nemohl se otočit. Pro všechny případy byl i připoutaný. Kabina byla vybavena kyslíkovým přístrojem, zařízením na pohlcování oxidu uhličitého, jídlem a systémem chlazení kabiny, který se spouštěl, když teplota uvnitř dosáhla více než patnáct stupňů.

Lajka nakonec na oběžnou dráhu 3. listopadu 1957 doletěla a východní blok začal oslavovat let Sputnik 2. Informace pro veřejnost byla, že pes přežil na palubě až týden. Na mnohých místech světa ale místo radosti z lidského pokroku zachvátilo lidi spíše pobouření nad osudem nebohého psa, když Rusové po vzletu oznámili, že Lajčin let je pouze jednosměrný, protože technologie ještě nepokročila natolik, aby mohli psa poslat i zpátky. Například v Anglii mělo ruské velvyslanectví co dělat, aby utišilo místní, kteří se bouřili nad hrubým zacházením a popravou chudáka psa.

Teprve v roce 2002 spatřila světlo světa pravda o Lajce a jejím pobytu ve vesmíru. Vědec Dmitrij Malašenkov, který let Sputnik 2 připravoval, přednesl v Houstonu na Světovém vesmírném kongresu přednášku, která odhalovala pravdu o pohnutém osudu psa. Po startu snímaly přístroje extrémně rychlý tep, jak byl pes vystaven stresu. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než se Lajka uklidnila, a další šok přišel při stavu beztíže. Pes měl třikrát až čtyřikrát vyšší tep než normálně a trvalo tři hodiny, než se uklidnil. Pak se Lajka naposledy najedla a sedm hodin po startu už přístroje nezachycovaly žádné známky života. Příčinou jejího úmrtí byl stres a přehřátí organismu, když teplota v kabině dosáhla čtyřiceti stupňů a chlazení nefungovalo, jak mělo. Malašenkov tak ukončil debaty o domnělém konci Lajky, kdy se spekulovalo, že po sedmi dnech, kdy by jí došlo jídlo, ji měla zabít naprogramovaná injekce.

Lajka je dodneška připomínaná nejen na známkách, ale i na různých památnících. Jeden z nich má i v ruském výcvikovém centru pro astronauty – jako hold pro živočicha, který dokázal, že pobyt ve stavu beztíže je pro člověka bezpečný a organismus je schopen přežít vzlet.

Video: První slovenská družice míří do vesmíru

Video První slovenská družice míří do vesmíru. 
360p

Doporučujeme
zidoniusek ( 30. ledna 2018 19:22 )

rusáci zabili psa,amíci zavinili smrt milionů,to Ti nevadí?

gabreta ( 29. ledna 2018 21:42 )

Měli tam vystřelit tebe. To by žádná škoda nebyla, ba naopak. Svět by se zbavil jednoho blba!!

Country2 ( 14. listopadu 2017 23:17 )

Tak Ty máš dost Informace o tom, že Rusové předběhli Ameriku v dobývání vesmíru má podněcovat nenávist k Rusku ? Čím ? Jsi normální ? Jdi se léčit, to už je schýza jako prase.

tgbg ( 4. listopadu 2017 18:38 )

Rusko říše zla, lhářů a vrahů. Fuj!!!

naidka ( 4. listopadu 2017 09:55 )

Vaber: Skvělý příspěvek, tzv. třešnička na dortu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud