Irenin syn by bez nového srdce nepřežil: Život mu zachránil 10denní dárce z Košic

Transplantace srdce zachránila tříměsíčnímu Julianovi život - ilustrační foto
27. 8. 2017
08:54

K symbolickému spojení Čechů a Slováků došlo ve dnech, kdy si obě země připomínají výročí rozdělení republiky. 10denní miminko z Košic zachránilo život tříměsíčnímu Julianovi, který přišel na svět s vrozenou vadou srdce. Bez transplantace by nepřežil…

Julian se narodil v Boloni Češce Ireně a jejímu italskému manželovi Massimovi. Jeho příchod ovšem doprovázela krutá diagnóza lékařů. „Měl velmi vážnou a složitou vadu – hypoplastický syndrom. Tato choroba je neslučitelná se životem. Levá komora srdce vůbec nefungovala,“ řekl primář dětské chrirugie Gaetano Gargiulo z nemocnice Sant’Orsola v Boloni pro italský list Corriere di Bologna.

Chlapeček byl hned po narození umístěn na jednotku intenzivní péče a zařazen na seznam čekatelů na nové srdíčko. „Hledání takto malého a zdravého srdce je jako hledání jehly v kupce sena,“ dodal primář.

Nekonečné čekání ukončila vytoužená zpráva po neuvěřitelných třech měsících. Bylo 11. srpna po poledni, když se ozvali kolegové ze Slovenska. „Přišla informace o 10denním dítěti, jehož rodiče se rozhodli darovat jeho srdíčko. Okamžitě jsme se pustili do akce,“ popisuje Gargiulo, jak se rozjela blesková akce. Lékaři museli konat hned.

Kardiochirurg Lucie Careddu i s týmem okamžitě vyrazil do Košic a půl hodinu před páteční půlnocí se do Boloně vrátil i se srdcem. Na italském operačním sále bylo už mezitím vše připraveno. „To, na co jsme se chystali, je nezvyklé i ve světě,“ popsal.

„Bude to dlouhá noc,“ napsal tatínek Massimo na svůj Facebook v pátek před operací. A opravdu. Operace trvala dlouhých deset hodin a během ní se na sále vystřídalo několik kardiochirurgů, anesteziologů a dalších expertů – celkem přes 30 lidí. „Vše šlo dobře a dnes můžeme vyprávět příběh se šťastným koncem,“ uzavřel lékař Gargiulo, který poděkoval také obětavým rodičům z Košic, kteří i přes neopakovatelnou ztrátu a hluboký žal učinili rozhodnutí, které pomohlo zachránit život malému Julianovi.

„Je to za námi,“ komentoval s úlevou táta skončení operace v sobotu nad ránem. „Včera mému synovi transplantovali nové srdce. S vděčností i se smutkem myslím na dárce. Nevím, kdo to je, ale jednoho dne bych to chtěla zjistit. Abych je mohla obejmout a poděkovat jim,“ napsala šťastná Irena na Facebooku.

Její syn bude v nemocnici ještě měsíc pro případ, že by jeho tělo nové srdce nepřijalo. 

VIDEO: Dětských pacientů, kteří čekají na nové srdce, je po celém světě mnoho. Podívejte se na reakci chlapce, kterému rodiče oznámili, že se našel dárce...

Video Rodiče oznamují nemocnému synovi, že dostane nové srdíčko - Facebook
360p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa