Linda pomáhá dětem z „děcáků“ hledat práci. Kryštof se dostal do Microsoftu

Autor: sou - 
14. března 2017
18:00

Psaní životopisů, nacvičení pracovního pohovoru nebo exkurze do nejrůznějších firem, ve kterých mohou nastartovat svou kariéru. Tak v tom všem pomáhá nezisková organizace Nadání a dovednosti dětem z dětských domovů. Pracuje nejen s těmi, které odchod z ústavní péče čeká, ale zaměřuje se i na mladé lidi, co se už museli postavit na vlastní nohy. Například Kryštof (18) se díky její pomoci dostal do Microsoftu.

Osmnáctiletý Kryštof se zúčastnil čtyřměsíčního projektu neziskové organizace Nadání a dovednosti, který mu zprostředkoval první kontakt s pracovním světem. 

„Díky našemu projektu se podíval do mnoha firem, jako například Samsung, IBM, Mall.cz, Twisto, Google a v neposlední řadě do Microsoftu, kde v něm rozpoznali velmi nadaného kluka, vybavili ho počítačem a přijali ho do Trenérského Centra a stal se Microsoft ambasadorem,“ uvedla pro Blesk.cz ředitelka neziskové organizace Linda Hurdová.

Sám Kryštof pak říká, že díky projektu poznal nejen spoustu zajímavých lidí, ale i získal mnoho příležitostí. „Nyní jsem ambasadorem Studentského Trenérského Centra Microsoft a mám skvělou startovní čáru pro svůj budoucí profesní život,“ upřesnil muž s tím, že do budoucna by se rád stal ředitelem IT firmy a vymyslel nějaký zajímavý startup.

Michal chce být top kuchař v exkluzivní restauraci

„Dále naším projektem prošla třeba Natálka, která nyní pracuje v marketingovém oddělení ve společnosti Candy. V poslední době jsme pak podpořili Michala, který tedy ještě studuje, ale ví, že chce být top kuchařem v nějaké exkluzivní restauraci v Praze,“ informovala Hurdová.

V rámci spolupráce se společností Bidfood mu mohla organizace zprostředkovat několik kurzů, navazujících exkurzí a dokonce i stáž v pražské restauraci, kde se učí pod vedením Jana Punčocháře. „V této spolupráci budeme nadále pokračovat a Michal tam bude každý měsíc dojíždět a v létě nastoupí na dvouměsíční stáž,“ doplnila Hurdová.

Nezisková organizace Nadání a dovednosti pomáhá dětem z dětských domovů a pěstounských rodin nejen se vstupem na trh práce, ale i se správným výběrem studia a s přípravou na běžný život, aby po odchodu z ústavní péče plynule navázaly na běžný život.

Podle profilace každému účastníkovi vytvoří individuální plán

„Ve stručnosti se dá říci, že děti u nás dostanou hlavně rozhled o tom, jak široká paleta povolání existuje. S kariérní poradkyní probírají, co by chtěly v životě dělat, co studují, co si již vyzkoušely a co by naopak vůbec nechtěly,“ vysvětlila Hurdová s tím, že si vlastně tvoří takzvanou mindmapu a poté si každý z nich udělá SCIO test.

V návaznosti na tyto dvě aktivity je pak každému dítěti vytvořen jeho individuální plán v projektu, který zahrnuje exkurze do firem dle jeho profilace, aby vidělo, o čem které zaměstnání vlastně je. „Poté následuje takzvané ‚stínování‘ v realitě to znamená, že vybrané pozici dělá po celý jeden den či půl dne stín, aby viděl, co tato pozice v praxi obnáší,“ popsala Hurdová.

Děti se v rámci projektu i nacvičují pohovory s personalisty

Součástí projektu je i mnoho seminářů, kde se děti z dětských domovů učí například firemní etiketu. Psát svůj životopis, vytvořit Linkedin účet, nacvičují si videohovory. „V neposlední řadě s nimi naši dobrovolníci z řad profesionálních personalistů dělají simulace pracovních pohovorů. Na konci projektu má navíc každý individuální kariérní poradenství, kde mohou probrat, co potřebují,“ upozornila Hurdová.

Organizace ale pomáhá i dětem, které už dětský domov musely opustit. „Mohou nás oslovit a my jim pomáháme najít si práci či brigádu a nově ve spolupráci se společností Samsung i vybavit byt po odchodu z dětského domova,“ uzavřela Hurdová.

Momentálně působí organizace už v sedmi krajích, spolupracuje s nimi devětatřicet dětských domovů a jejich projekty už prošlo téměř 400 účastníků.

Jak to chodí v dětských domovech? Podívejte se na reportáž Blesku:

Video mýty o dětských domovech - Tomáš Koníček,Petr Soukup

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud