Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Záchranář Michal: Půjčil jsem sanitku Cruisovi a stala se ze mě hvězda

Autor: Michaela Remešová, mivrk - 
21. listopadu 2011
19:22

Michal Milbauer (36) začínal před šestnácti lety jako řidič sanitky a záchranář. Před půlrokem si už ale vystřihl scénku s hollywoodskou hvězdou Tomem Cruisem. V jeho nejnovějším filmu Mission: Impossible 4, který se opět natáčel zčásti i v Praze, si Michal se světovou star zahrál, byť v jediném, ale zásadním záběru. Zatímco s Cruisem hrál sám sebe – záchranáře, ve filmu Bastardi 2, který měl nedávno premiéru, se už proměnil v mafiána. Jak se dostal řidič rychlé záchranky Milbauer k filmu a k americkým superstar?

„Snad už když jsem se narodil, cítil jsem, že zachraňovat lidem život je mé poslání, a tak jsem absolvoval vyšší zdravotnický kurz, abych mohl jezdit s případovou sanitkou,“ řekl Milbauer. Protože ale rodinu jen tak tak uživil, založil si firmu Mandisan, která dodává veškerá výstražná světelná zařízení pro sanitky, hasiče a policii. A k tomu ještě pronajímá sanitní vozidla.

„To mě ale moc neuspokojovalo. Chtěl jsem lidi zachraňovat. Tak jsem se stal členem Asociace samaritánů a jezdím se sanitkou pro Prahu-západ,“ vysvětluje Milbauer, který v roce 2002 při povodních celé dva měsíce zasahoval v různých koutech republiky.

Děda byl herec

A potom to přišlo. Když se točila reklama pro Eurotel, produkce chtěla po Milbauerovi zapůjčit maják. Od té doby si k němu chodili rekvizitáři z různých společností půjčovat sanitky, majáky a jiná zařízení. Časem Michal už jenom nepůjčoval, začal ve filmech se svými »majáčky« i hrát.

Poprvé v televizním cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem a o rok později mu režisér Viktor Polesný svěřil i epizodní roli ve třetím pokračování seriálu Nemocnice na kraji města. „V tomhle seriálu hrály všechny naše sanitky a vůbec všechna zařízení, která máme k dispozici,“ tvrdí Milbauer. „Film mě v tu chvíli začal strašně bavit. Můj dědeček František Marek byl divadelní a filmový herec a napsal také několik her, možná od něj jsem k tomu přičuchl,“ přemítá Michal.

Až k Mission: Impossible

A protože si udělal internetové stránky, které informují, co jeho firma všechno nabízí, ozval se telefon. Volali ze Stillkingu, tedy z produkce, která v Česku spolupracuje s těmi nejvýznamnějšími zahraničními produkcemi. A tak Michal půjčoval svá zařízení i »sám sebe« třeba pro film Blade, Revelation nebo Casino Royal. A potom to přišlo. Před půlrokem se ozval opět Stillking. „Chtěli pro film s Cruisem moje sanitky. Přišli si je nejdřív nafotit, a když je americká produkce schválila, dohodli jsme peníze,“ popisuje Milbauer.

Když ale zjistil, že by jeho vozy měl řídit komparz, začal všechno rušit. „Moje auta cizí lidé řídit nebudou! To raději nic. Mám v nich celý svůj majetek,“ trval si na svém. Produkce nakonec souhlasila, a tak se Michalovi lidé včetně jeho oblékli do ruských uniforem a stali se aktéry filmu.

Stál nad ním

„Natáčeli jsme scénu na Senovážném náměstí, kde z jednoho domu pro film vytvořili nemocnici, a přijde ke mně asistent české režie. Že mám odvézt pacienta z pokoje do pokoje,“ vypráví Michal. „Když mě dovedli do toho pokoje a tam na nosítkách ležel Cruise, nevěřil jsem. Zalapal jsem jen po dechu,“ netají Michal.

„Vysvětlili mi, co mám dělat. Budu se hemžit s ostatními po chodbě a ruská sestra mě najednou zavolá: Míšo, převez pacienta do druhého pokoje! Potěšilo mě moc, že mi nechali v tom filmu moje jméno,“ říká a vzrušeně pokračuje: „Byl to takový zvláštní pocit. Přijít k ležícímu Cruisovi, stoupnout si nad jeho hlavu a vézt ho.“ Scéna se prý točila alespoň patnáctkrát, byť šlo o dvě tři minuty. „Američané jsou precizní. Ta poslední a konečná verze se točila na žádost Cruise.“

Odcházíš pomalu!

„Kontroloval vždycky všechno v kameře sám a najednou mě volá: Pojď to zkusit ještě jednou. Zdá se mi, že ode mne odcházíš moc pomalu. A tak jsme to spolu zopakovali znovu. On se na to zase podíval a řekl: Skvělé. Podal mi ruku a plácl si se mnou,“ popisuje Michal svůj velký zážitek. Za vteřinovou scénku zinkasoval 1500 korun a říká. „Překvapilo mě to. Myslel jsem si, že je to součást už dávno finančně dohodnuté smlouvy s mojí firmou. Cruise bych samozřejmě vozil i zadarmo,“ prohlašuje Michal.

Obavy z toho, že by v dokončovací fázi filmu mohla být jeho scéna vystřižena, prý rozhodně nemá. „Vím, že když jde film do střižny, vypadne mnoho scén. Tahle moje ale ne. Je klíčová. Další děj filmu se odvíjí právě od toho, že jsem Cruise na jeho žádost převezl z pokoje do pokoje,“ svěřuje Milbauer a dodává: „Cruise je hvězda z masa a kostí. Každého zdravil, uměl vždycky za všechno poděkovat a byl neuvěřitelně vstřícný k novinářům.“

Naposled se Michal objevil jako maf án ve filmu Tomáše Magnuska Bastardi 2. Záchranářství je pro něho posláním, a proto ho dělá z charity. Podniká, aby uživil rodinu. A herectví, to je jeho největší koníček, který ho vzrušuje a zároveň při něm odpočívá. „Sedím jedním zadkem na třech židlích, ale nemůžu si na nic stěžovat. Jsem naopak spokojený,“ přiznává Michal.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa