Boháč Janeček: Počítače mu vydělaly miliardu
Podle příběhu českého matematika Karla Janečka (37) by se klidně dal natočit hollywoodský trhák. Když ho vypráví, nejde si nevzpomenout na filmový hit loňského roku Social Network o životě zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Janečkův život je však mnohem zajímavější.
Jako student vydělal první milion v amerických kasinech. Poté byl na základě jeho myšlenek vyvinut program, díky kterému počítače jeho firmy RSJ samy obchodují na burze a vydělávají stovky milionů korun ročně. Dnes je z něj miliardář, který se rozhodl ze všech sil bojovat s korupcí v Česku!
Karel Janeček studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Později se vzdělával na několika univerzitách ve Spojených státech, kde získal i doktorský titul PhD. v oboru finanční matematika na vyhlášené škole Carnegie Mellon University v Pittsburghu. „Už v předškolním věku jsem věděl, že chci v životě dělat matematiku,“ usmívá se Janeček.
První milion vyhrál
Jediné, s čím se nemohl během prvního studia v USA smířit, bylo nízké stipendium 100 dolarů na měsíc. Zkusil proto své teoretické matematické znalosti převést do praxe a vydělat peníze na karetní hře black jack. Nejprve vytvořil počítačový program na analýzu této hry. Ten přitom neměl konkurenci a stal se mezi hráči black jacku hitem. „Tím jsem si vydělal pár tisíc dolarů a poté jsem začal spolu s manželkou hrát black jack také,“ vzpomíná.
V jeho případě ale nebylo hraní hazardem. Díky svým matematickým schopnostem totiž dokázal během hry rychle spočítat, kdy má vyšší a kdy nižší šanci na výhru. „Dá se říct, že díky black jacku jsem vydělal první milion,“ přiznává Janeček.
Manažeři kasin však podobným matematicky nadaným hráčům mají právo zakázat v jejich herně black jack hrát. Karel Janeček o tom ví své. Má totiž zákaz vstupu do většiny kasin v USA.
Pracují za něj počítače
Když už nadaný matematik nemohl hrát black jack, zkusil své schopnosti uplatnit v náročnější disciplíně a s vyhranými penězi začal obchodovat na finančních trzích. Kolem roku 2000 začal vést firmu RSJ, která už o dva roky později dosáhla tak vysokého objemu obchodů, že se stala takzvaným tvůrcem trhu, díky čemuž začala platit na burze mnohonásobně nižší poplatky za obchodování než běžní obchodníci. Zpočátku ale obchody uzavírali sami zaměstnanci firmy, a to v byznysu, kde rozhodují milisekundy, nebylo nejlepším řešením. Janeček a jeho tým to vyřešili po svém a vytvořili speciální program, díky kterému počítače ve firmě RSJ obchodují na burze automaticky.
60 milisekund je moc
Sám Janeček do programu přispěl nejdůležitější částí – zanesl do něj algoritmy, podle kterých počítače umí vyhodnotit, kdy je výhodné nakoupit a prodat cenné papíry. „Máme počítače přímo v centrech burz v Londýně, v Chicagu a ve Frankfurtu. Je to kvůli tomu, aby při obchodování nebylo žádné zpoždění. Kdyby ty počítače byly, tady v Praze, bylo by zpoždění například do Londýna šedesát milisekund, což je pro nás moc. Tady v Praze máme jen ovládací centrum, kde se všechno hlídá,“ vysvětluje.
Zůstal skromný
Během let se přitom ukázalo, že tento robotický obchodník na burze funguje naprosto spolehlivě. Za vteřinu umí ve světě uzavřít až třicet obchodů. Díky tomu měla firma RSJ, kde je Janeček významným akcionářem, jen v loňském roce astronomický obrat 4,1 biliardy korun. Co to je vůbec za číslo? Pro představu: Jedna biliarda, to je jednička a patnáct nul. Roční čistý zisk firmy RSJ se pak pohybuje v částce kolem miliardy korun a přímo Janeček z toho má stovky milionů. A i když je dnes zabezpečený na tisíc let dopředu, zůstává poměrně skromný. Na naši otázku, co nejdražšího si kdy koupil, nesměle odpovídá: „Asi auto. Teda vlastně barák.“ „Lamborghini, či ferrari?“ ptáme se. Kdepak. Takové výstřelky za miliony korun u Karla Janečka nečekejte. V jeho garáži stojí audi s vysunovací střechou, které se dá pořídit za milion a půl. A co soukromý tryskáč? „Jednou jsem letěl soukromým letadlem do Londýna. Bylo to nutné kvůli práci. V žádném případě by mě ale nenapadlo letět třeba na večeři do Paříže, jako to údajně dělají jiní bohatí lidé. Létat kvůli tomu, aby člověk ukázal, že na to má, to mi přijde stupidní.“
S manželkou se potkal jako chudý student
Člověk také klasické superboháče jen tak neuvidí v obchodě s potravinami, jelikož za ně nakupují jejich zaměstnanci. Karel Janeček to řeší jako normální lidé a zatímco on pracuje, potraviny obstarává jeho manželka. U ní se přitom nemusí bát, že je s ním pouze a jen kvůli jeho penězům. „Poznali jsme se už během studií, kdy jsem neměl nic,“ vzpomíná Janeček.
Co by český finančník dělal, kdyby se narodil o třicet let dřív, kdy ještě neexistoval internet? Zřejmě by učil matematiku na vysokých školách. O matematice přitom mluví často a s láskou. Jak by také ne, když na ní zbohatnul.
Chce zničit korupci
Hlásá to snad každý druhý předvolební billboard s portrétem politika prakticky z jakékoliv politické strany: „Zatočíme s korupcí!“
Skutek ale pokaždé utek. Snad ještě žádný porevoluční politik s korupcí pořádně nezatočil. Naopak. Po každých volbách vyplouvá na povrch jedna korupční aféra za druhou i na těch nejvyšších politických místech. S touto ostudou se rozhodl něco udělat až Karel Janeček, soukromá osoba naprosto nezávislá na tomto státě, které by osud České republiky mohl být ukradený. Ale naštěstí není. Při zakládání nadačního fondu pro boj proti korupci mu však paradoxně podráží nohy česká justice. Poprvé jeho žádost odmítla soudní úřednice Romana Janečková (jde pouze o shodu jmen, nejsou příbuzní) s tím, že boj proti korupci není v Česku ve veřejném zájmu. „To je přece naprostá absurdita,“ směje se Janeček.
Finančník poté podal novou žádost. A opět má se stejnou úřednicí problémy. Ta tentokrát založení fondu zdržuje tím, že chce po zakladatelích fondu osvědčení o udělení akademických titulů, což je u Janečka, který učí na matfyzu a má tituly z prestižních univerzit, velmi úsměvné.
O své zdraví se nebojí
Podle Janečka navíc soud porušil svá vlastní pravidla. Jeho žádost měl totiž podruhé schvalovat úplně někdo jiný než zmíněná úřednice. „Dozvěděl jsem se, že soud má podací čísla a na základě těch se přidělují případy. A to zaručuje jistou objektivnost. To, že se porušila tato pravidla, už je samo o sobě hrozně podivné.“
Janeček si je vědom, že boj s korupcí může být i nebezpečný. Často jsou v tom totiž namočení i lidé z podsvětí, kteří by mu mohli jít po krku. „To už jdou možná i teď. Ještě jsme fond ani nezaložili a už se ke mně dostala informace, že je snaha najít něco kompromitujícího na mě nebo na firmu RSJ. Ti lidé ale mají smůlu. Nic nenajdou. Proto jsem do boje proti korupci také šel,“ říká Janeček s tím, že v případě ohrožení pro něj není problém pořídit si ochranku.
Mezi zakladateli nadačního fondu pro boj proti korupci jsou i moderátor Jan Kraus a Stanislav Bernard, majitel známého pivovaru.
Kdo nahlásí korupci, dostane odměnu
Nadační fond pro boj proti korupci bude odměňovat lidi, kteří odhalí a poté fondu nahlásí korupci. „Korupce je ta nejhorší forma krádeže a přímo devastuje českou ekonomiku. Její objem tvoří téměř polovinu ročního deficitu a přitom se pořád řeší, jak velký deficit je. Díky korupci se tedy zvyšují daně, musí se škrtat, máme neefektivní výdaje a staví se nesmysly. Všichni na to doplácíme a kvůli korupci se tu žije hůř. Také mi vadí, že když někdo na korupci upozorní, mnoho lidí ho označí za bonzáka. Říkám tomu komplex z totality a doufám, že ho nadační fond pomůže odbourat,“ říká rázně Janeček.
Nevim,jestli to jeste nekdo bude cist,ale tohle napsal typicky zamestnanec,ktery si plete marzi se ziskem.Podnikatele v CZ udelaji sice marzi 10-25procent a to uz je co rict,spis realita je dnes kolem 8-15 podle oboru.A z marze po nakladech zustane tak 2-5procent a to kdyz si nekdo chce vytahnout z firmy,tak to musi jeste jednou zdanit jako osoba,takze mu zustane jeste o 1/3 mene... fakt me bavi takovi lidi jak Jogin,co akorat plkaj v hospode jak je vse jednoduche. Si zaloz vlastni firmu a uvidis...