Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Chlapec s obrnou: Do školy chci přijít po svých

Autor: INT, mivr - 
19. února 2011
21:34

Imko Marcin (7) statečně vzdoruje osudu. Odmalička trpí dětskou mozkovou obrnou, ale je šikovný jako jeho zdraví kamarádi. Nedokáže ale sám chodit. Cvičení, která by mu pomohla uzdravit se, jsou moc drahá. Chlapcovým snem je přijít po svých nohou do školy.

Imko ze slovenského Sabinova se narodil sedm týdnů před termínem. „I když byl po porodu maličký, vážil 1850 gramů a měřil 43 centimetrů, nic nenasvědčovalo tomu, že trpí nějakou chorobou,“ vzpomíná Imkova maminka Mária Marcinová (29).

Z nemocnice ho lékaři pustili dva měsíce po narození. Mária věděla, že kvůli předčasnému porodu existuje riziko nějakého hendikepu, a proto se synem cvičila bolestivé cviky Vojtovy metody, což je cvičení používané k léčbě fyzických i psychických poruch.

I přesto obrna bohužel propukla. „Doteď mi nikdo nevysvětlil proč. K obrně se ještě přidalo to, že mu tvrdnou svaly na nohou, což velmi ztěžuje pohyb,“ vysvětluje matka, která ze všech sil bojuje, aby její šikovný syn dokázal chodit.

Rodina je bez peněz

„Naučil se hrát na flétnu, zkouší to s harmonikou, zpívá, kreslí. Věřím, že jednou bude běhat,“ říká odhodlaně žena. Její manžel je živnostník a v zimě má o dost méně pracovních příležitostí. „Teď žijeme jen z příspěvků od státu, což je asi tři sta euro,“ vysvětluje Mária.

Zanedlouho půjde Imko do školy. Chce tam přijít v lepším zdravotním stavu. Můžou mu pomoct speciální cvičení, ale ta jsou drahá. „Dvoutýdenní kúra stojí čtyři tisíce euro a to nemáme. Hledáme proto dobré lidi, kteří by nám pomohli. Nemusí to být jen finanční podpora, někdy stačí povzbuzující úsměv. Jsem pevně rozhodnutá, že i kluk s takovou diagnózou se může vyléčit a stát se stavařem jako jeho otec. To je totiž Imkův syn,“ uzavřela Mária.

crakazasecrak ( 10. března 2011 20:14 )

chodí do školy....

pgga ( 20. února 2011 17:16 )

No...nezlobte se...ale pri prepoctu je to $5472 na jednoho...takze moje 4 clena rodina...dovolena na dva tydny $21.888 a to je DOST! To by byla ale SUPER dovolena.Mozna ze v CR to tak stoji...nevim. Nicmene mozna ten ustav co poskytuje toto zazracne cviceni za tyto penize...by to mohli chlapci poskytnout zdarma(jelikoz rodice na to nemaji financni podminky)...pri tom co si za to "charge" vydelavaji dost.

kacota ( 20. února 2011 10:42 )

Tiež sa mi to nezdá...za dva týždne zaplatia 4000€ a zázrakom všetko prejde? Poznám ovela väčšie prípady, čo ich maminy vozia do školy...a v horšom stave...Tým nechcem znevažovat chlapcov zdravotný stav samozrejnme ...

pgga ( 20. února 2011 01:31 )

Za dva tydny specialniho cviceni 4000 Euro? Na Slovensku neobsahuje zdravotni pojisteni--physical therapy? Jsem ta prvni kdo rada pomuze(hlavne co se tyce ditete)...ale neco se mi tady "nezda".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud