Primář Štádler učí Američany operovat robotem!

Šikovné české ručičky se nezapřou! Málokdo umí operovat pomocí robota tak jako primář cévního oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Štádler. Ten získal jako jediný Evropan povolení k tomu, aby mohl učit robotickým operacím americké lékaře. Co všechno český doktor s robotem umí a jak se jeho robotické operace liší od klasických?
Primář Petr Štádler se naučil ovládat robotický systém da Vinci, kterého je na světě jen něco kolem tisícovky kusů, při školení ve Francii a USA. Díky svým zkušenostem z laparoskopické chirurgie mu to nedělalo žádný problém. Za pět let praxe se navíc stal v robotických operacích tak velkým expertem, že to bude nyní on, kdo naučí nezkušené americké lékaře s robotem pracovat.
Učit bude v nemocnici ve městě Houston. Podle Štádlera je přístroj velmi intuitivní a například přenášet s ním předmět se naučí kdokoliv poměrně rychle. „Ale pro medicínské účely je podle mě nezbytná zkušenost laparoskopie a mít vžité určité obecné automatismy, které se při laparoskopii a robotice používají,“ říká.
Štádlerovo oddělení v Nemocnici Na Homolce je v počtu a úspěšnosti robotických cévních operací na prvním místě na celém světě. Některé cévní zákroky navíc provedla ve světové premiéře.
Bezpečné paže
Pokud si někdo myslí, že operování cév pomocí robota je riskantní a nespolehlivé, mýlí se. Mechanické paže robota da Vinci, které ovládá sám chirurg, jsou bezpečnější než lidská ruka.
„Systém dokonale kopíruje pohyb ruky chirurga. Když k tomu přičteme eliminaci třesu ruky, výborný trojrozměrný obraz a téměř ideální pohyb robotických nástrojů, máme k dispozici opravdu výborného pomocníka, který nám umožní dokonalé operování. A to i v hůře dostupných místech, například v malé pánvi,“ vysvětluje Štádler.
Jak se robot ovládá
Robotický systém funguje pouze tehdy, když má chirurg opřené čelo ve speciálním ovládacím počítači a sleduje obraz přenesený kamerou z vnitřku těla. Jakmile od přístroje zvedne hlavu, zablokuje se pohyb mechanických paží s chirurgickými nástroji. „To je velmi důležité, aby nedocházelo k pohybům nástrojů bez kontroly operatérem,“ doplňuje primář pražské nemocnice.
Není třeba skalpelu
Robota nevyužívají jen cévní chirurgové. Dá se s ním operovat i na urologii, gynekologii, kardiochirurgii či nejnověji i na oddělení ORL (ušní, nosní, krční). A kromě toho, že se netřese jako lidské ruce, je jeho hlavní výhodou, že se nemusí před operací rozřezat tělo pacienta skalpelem a provedou se mu jen drobné vpichy.
„Robotické operace zkracují délku pobytu pacienta na jednotce intenzivní péče i celkovou dobu pobytu v nemocnici. Pacienti mají menší pooperační bolestivost, potřebují menší množství analgetik a tento typ operací má samozřejmě výborný kosmetický efekt,“ vyjmenovává výhody Štádler, český expert v ovládání robota. A kolik vlastně přístroj stojí? Vše závisí na vybavení robota. Pod cenu v řádech desítek milionů se však člověk jen těžko dostane.
Zákroky z notebooku
Operační přístroj za desítky milionů korun byl vyvinut původně k operacím na dálku k použití například ve válečných konfliktech. Chirurg by nemusel být v místnosti přímo s pacientem a mohl operovat třeba i z jiné budovy.
Experimentálně byla dokonce už provedena operace mezi USA a Francií. V současné době se na dálku však standardně neoperuje. Ale podle primáře Petra Štádlera by se to v blízké budoucnosti mohlo změnit. „V budoucnosti, kdy jistě dojde k dalšímu zmenšení systému a dalšímu rozvoji technologií přenosu obrazu, si jistě můžeme představit i operaci z obýváku přes notebook,“ dodává Štádler.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.