Sarah: Můj syn žil kvůli lékařům jen dvě hodiny

Malý Jayden zemřel dvě hodiny po svém narození. Přestože jeho srdce bilo a dýchal, lékaři mu neposkytli potřebnou péči. Narodil se totiž před 22. týdnem těhotenství.
Malý Jayden zemřel dvě hodiny po svém narození. Přestože jeho srdce bilo a dýchal, lékaři mu neposkytli potřebnou péči. Narodil se totiž před 22. týdnem těhotenství.  (Autor: profimedia.cz, Justice for Jayden)
Autor: INT, šim - 
13. září 2009
18:29

Sarah Capewell prožívá nejsmutnější chvíle života. Její předčasně narozený syn jí zemřel v náručí. Kvůli předpisům lékaři miminku nepomohli.

Jako všechny matky ani Brtika Sarah Capewell (23) nikdy nezapomene na ten pocit, kdy svého právě narozeného syna Jaydena držela v náručí, hladila ho a on se jí dotýkal svými malinkatými prstíky. Nikdy také nezapomene, že když prosila lékaře o pomoc pro své dítě, oni nereagovali. Chlapce nechali zemřít. Jeho narození totiž klasifikovali jako potrat, přestože podle matky chlapec žil po narození ještě dvě hodiny. Dýchal, tlukot jeho srdíčka byl patrný. Všude okolo byl personál, inkubátory byly volné. Nikdo do něj ale malého Jaydena neuložil. Proč musel chlapeček zemřít?

 

Sarah Capewell se jen těžko vzpamatovává ze smrti svého syna Sarah Capewell se jen těžko vzpamatovává ze smrti svého syna | profimedia.cz

 

Sarah Capewell se jen těžko vzpamatovává ze smrti svého syna

Podle platných britských předpisů je lékařská péče poskytována dětem, které se narodí po 22. týdnu těhotenství. Malému Jaydenovi k dosažení 22. týdne zbývalo 48 hodin. „Řekli mi, že kdyby mi byla voda praskla ne ve středu, ale až v neděli, mé dítě by byli zachránili,“ řekla britskému deníku Daily Mail Sarah. Jayden se ale narodil už v pátek. Lékaři nejen že odmítli zajistit potřebnou péči, podle Sarah se na něj nepřišli ani podívat. „V pátek v jednu hodinu ráno mi zesílily kontrakce. Zavolala jsem sestru, která v momentě odešla pro přikrývky. Když se vrátila, Jayden byl už na světě. Sestra přestřihla pupeční šňůru a řekla mi, že jeho pohyby jsou jenom reflexy. Potom ale zkontrolovala jeho tep, zjistila, že mu bije srdce a že dýchá,“ popsala Sarah.

„Když se narodil, dýchal a hýbal se. Prosila jsem porodní sestru, aby přivedla lékaře. Nemůžu uvěřit tomu, že byli tak lhostejní k tomu, že mu nepomohli. Když se sestra vrátila z lékařského pokoje, jen zakroutila hlavou,“ popisuje nejhorší okamžik svého života Sarah. „Oni nepřijdou, drahoušku. Užij si s ním alespoň těch pár okamžiků,“ řekla šokované Sarah sestra.

Fakt, že chlapec po narození dýchal, na rozhodnutí lékařů nic nezměnilo. O svůj život bojoval dvě hodiny, do posledního dechu mával svýma malinkýma ručkama. „Snažila jsem se ho udržet v teple, protože nedonošené děti si ještě nedokáží udržet tělesnou teplotu. Myslíme si, že zemřel hlavně na podchlazení,“ vypráví Sarah, které právě narozený syn Jayden zemřel v náručí. Byly 3 hodiny ráno.

„Dívat se na něj, jak umírá, mi rvalo srdce nesmírnou bolestí,“ líčí jen s těžkostí Sarah. „Můj chlapec byl silný, sám dýchal. Zasloužil si alespoň šanci,“ dodala.

Příběh Sarah a jejího chlapečka Jaydena zasáhl tisíce lidí. Na sociální síti Facebook už vznikla iniciativa, která volá po změně britského zákona. V současnosti se k ní připojilo přes čtvrt milionu lidí. Petici, která poputuje přímo premiérovi, podepsalo již téměř 15 000 lidí.

Britská asociace perinatální medicíny vydala v roce 2006 směrnice, v nichž udává, že péče nesmí být nikdy poskytnuta dětem, které se narodí před 22. týdnem těhotenství, a zřídka těm, které se narodí před 23. týdnem. Hlavním důvodem těchto kritérií je praxe, že pouze jedno procento dětí narozených v období 22. a 23. týdne přežije.

Sarah se ve svém boji za spravedlnost nevzdává. Poukazuje na případ holčičky jménem Amillia Tailor, která se narodila ve 21. týdnu a 6 dnech a přežila, protože si lékaři mysleli, že je o týden starší. Proto jí dali šanci přežít. Nyní, po dvou letech, je Amillia zdravá holčička bez zjevných postižení.

spacir ( 14. září 2009 03:55 )

Jeste dodavam - vsichni jste v XI/89 chteli kapitalismus. Toto je kapitalismus ve sve nahote, tak si na nej konecne zvyknete!

spacir ( 14. září 2009 03:51 )

Vazena pani, pokud si budete platit rodinneho lekare a dobre zdravotni pojisteni, nebudete mit zapotrebi cekat na bezplatnou pohotovost a prosit o osetreni jako "ve stredoveku".

miriam ( 13. září 2009 18:04 )

kompletní rozštěp páteře považujete za běžně operovatelnou vadu? klaním se, pak jste chirurg od pánaboha... a nebo jen nevíte, o čem mluvíte. za druhé: pro potrat se zdravotních důvodů se VŽDY rozhoduje rodička, a genetická vada se prokazuje, nikoli předpokládá. o amniocentéze jste již slyšela? a o ultrazvuku? a za třetí: nesnáším pseudohumanismus... tady pláčeme nad chudáčkem bezbraným "zavražděným" miminkem, ale kolik z nás se radostně vrhá pomáhat těžce postiženému člověku? trvale o něj pečovat? a zabývat se tím, co prožívá a kolik bolesti vytrpí? ono to má bohužel dvě stránky.... a ústavy jsou plné dětí, které jejich maminky "humánně" porodily, ale pak už se jim jaksi nechtělo pečovat

ouha ( 13. září 2009 13:47 )

Pokud dítě spontánně dýchalo a lékaři se ani nepokusili ho ošetřit, jen aby byrokraticky vyhověli stanovené lhůtě, která navíc nebyla dodržena o pouhý jeden týden, nesvědčí to o humánnosti lékařů. Na druhé straně to miminko mohlo vážit pouhých cca 450 g a chyběla mu bezmála polovina doby, kterou mělo strávit u mámy v bříšku, a to je pro vstup do života až příliš velký handicap a medicína není všemocná - o případech, kdy se z takhle malého nedonošeného miminka podaří vypiplat dítko bez "zjevných" následků, se obvykle píše s velkou pompou a je to spíš medicínský zázrak, ale o spoustě těch, která mají po velmi předčasném narození závažná celoživotní zdravotní postižení, se mlčí. Nicméně při životaschopnosti plodu by měl lékař pomoci, už kvůli svědomí.

pompadurka ( 13. září 2009 13:07 )

Ziji v Anglii se svou dospelou dcerou, a muzu rici, ze lekarska pece je tu opravdu snad jeste horsi nez ve stredoveku. Na vlastni kuzi jsme uz zazily kdy vam v nemocnici na pohotovosti nepomuzou, reknou vam, ze doktori maji hodne prace nebo tam zadny neni. Muzete mit velke bolesti a muze vam byt zle jako hrom a nikoho to nezajima. Proste vam nepomuzou. To co se stalo tehle mlade zene je otresne. Nechapu jak ti lekari muzou s timhle zit.

Zobrazit celou diskusi