Jmenují se stejně, a tak se vzali!

Autor: Zuzana Pšenicová - 
6. 9. 2009
05:00

Nedávno byly americké noviny plné titulků Když si Kelly bere Kelly. Po internetu se totiž seznámila dívka s chlapcem stejného jména i příjmení – Kelly Hildebrandt – a teď připravují svatbu.

Když se tato zpráva objevila v Blesku, ozvala se Jiřina Sedláčková z Brna-Šlapanic. Přesně takhle se tato žena jmenovala i předtím, než si vzala jistého Jiřího Sedláčka.

„Nejen v Americe se může něco podobného přihodit,“ uvedla své vyprávění o tom, jak se skoro před čtyřiceti lety na taneční zábavě seznámila s Jiřím Sedláčkem. Stalo se tak v taneční kavárně Máj v Brně v roce 1971 a jiskra prý vůbec nepřeskočila. Spíš naopak. „Jednoho společného známého napadlo, že nás musí seznámit, když se jmenujeme stejně. Jenže já tehdy nosila takové dlouhé střapaté vlasy a Jiří se na mne podíval a poznamenal něco o tom, že bych měla navštívit kadeřníka,“ směje se paní Sedláčková. Ona sama si prý v duchu pomyslela: Ty mi můžeš... a odkráčela středem parketu.

Nevěřili nám svatbu

Jenže Brno je malé, a tak se za půl roku oba znovu potkali na oslavě narozenin společného známého. Ten večer bylo už všechno jinak. Seděli spolu u jednoho stolu, povídali si a najednou zjistili, že kromě jmen mají i leccos jiného společného. Začali spolu chodit a lidi kolem sebe mátli tak, že si posléze většina z nich myslela, že už jsou manželé, dřív než se vzali.
„To pak byl problém i se svatebním oznámením. Spousta našich známých si myslela, že už jsme manželé, takže to oznámení brala jako žert, recesi. Když jsme pak probírali blahopřání k svatbě, zjistili jsme, že tak polovina lidí se nám ani neozvala,“ vypráví Jiřina Sedláčková.

Je zajímavé, že těch shod bylo v jejich rodinách víc. Oba tatínkové byli Josefové a obě maminky byly vyučené švadleny. Paní Jiřina navíc vypráví, že odmalička slavila svůj svátek dvakrát, jednou na Jiřího, jak to dodržovala její pobožná babička. Když se narodil první syn, byl to samozřejmě Jiří, ale při narození dcery už si paní Sedláčková vymohla Martinu.

Problémy na úřadech

Často pak musela paní Jiřina na úřadech vysvětlovat, že se neplete, když tvrdí, že je Sedláčková, za svobodna Sedláčková. Při svatbě pobavili přítomné, když museli slíbit, že se shodli na společném příjmení Sedláček.
Nejhorší ale byl zážitek v porodnici, když se jí měla narodit dcera. Sestra, která s ní sepisovala údaje do dotazníku, když slyšela ono Sedláčková, za svobodna taky Sedláčková, byla přesvědčena, že jde o svobodnou matku. V tu chvíli prý se k rodičce začala chovat nepříjemně uštěpačně. Tehdy, v 70. letech, měly opravdu svobodné matky špatnou pověst. Když se pak vše vysvětlilo, byla sestra zase jako med.

Tance kolem vnuků

Oba manželé Sedláčkovi právě letos odešli do důchodu a starají se především o tři vnoučata. Poslední léta spolu trávili i v práci. On jako technik byl nepřímým šéfem, ona pracovala u počítače. Po 38 letech soužití je prý rozděluje jen televize. Pan Sedláček miluje sport a paní Sedláčková divadelní představení.

Sama dokonce hrála v šlapanickém ochotnickém souboru, kde se před lety potkávala s oběma sestrami Šafránkovými i s otcem tenisty Radka Štěpánka. Milovala tanec, ale ten teď prý provozuje hlavně kolem vnoučat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa