Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Zatopené oblasti čeká záplava komárů

20. května 2010
05:00

Hejna komárů se můžou už za pár dnů objevit v zaplavených oblastech. Stačí, aby se trochu oteplilo, a do 14 dnů může přijít komáří kalamita. Blesk na to upozornil Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně.

 

Na českém území žije 40– 50 druhů komárů ze šesti rodů. Vyskytují se nejvíce v lužních lesích, v okolí řek a vodních ploch. Do lidských obydlí zalétá zejména komár pisklavý a přímo s lidmi žije jeho poddruh komár obtížný. Kromě nepříjemně svědivých štípanců můžou některé druhy komárů přenášet lymeskou boreliózu nebo valtickou horečku.

Komáři a povodně

Po povodních se vždy zvyšuje výskyt komára záplavového. Přenáší virus Ťahyňa, který způsobuje valtickou horečku. Ta dokáže potrápit především děti. Podle primáře dětského oddělení břeclavské nemocnice Pavla Vajčnera však jde o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami. „Tato nemoc se projevuje především teplotami do 39 stupňů, které nastupují po bodnutí komárem. Mizí většinou do 2 až 3 dnů. Onemocnění probíhá jinak zcela lehce, projevuje se bolestmi kloubů, krku, hlavy, někdy nevolností, jinak nepůsobí žádné komplikace,“ řekl Blesku Vajčner. Na léčbu podle něj stačí pouze paralen, ulehnout do postele a hodně pít.

Jak se chránit

■ kolem postele si natáhněte moskytiéru, dejte ji i do okem a dveří
■ napusťte ji insekticidem, její účinnost se zvýší
■ v místnostech používejte elektrické odpařovače, insekticidní spirály nebo ultrazvukové odpuzovače hmyzu
■ při pobytu venku natírejte pokožku repelentem a okraje oděvu insekticidem
■ poštípe-li vás komár, natřete místo fenistilem nebo antisectinem

Babské rady

■ Do 100 ml alpy nebo 50% lihu dejte vyluhovat 1 lžičku hřebíčku a po týdnu použijte jako mazání. Na noc si namažte paže a čelo: krásně to voní a dobře se pak spí. Komáři jen zabzučí a hned jsou pryč.
■ Sedíte-li venku a kolem se rojí komáři, namažte se vepřovým sádlem.
■ Aby vám komáři nelétali do bytu, dejte si před okna pelyněk či afrikány. Ty komárům vůbec nevoní a odpuzují je.
■ Svědivé komáří štípnutí se zmírní, pokud ho natřete cibulí nebo citronem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa