Online z Varšavy: Slzy pro prezidenta!
Všude květiny, tváře zahalené smutkem, slzy i kouř ze světlic. Nebe zalité sluncem a ulice ponořeny do hlubokého ticha, které přerušily hlasy zvonů a sirén. Tak se začal smuteční obřad v hlavním městě Polska, kde se shromáždily statisíce lidí, aby daly poslední sbohem prezidentovi Lechu Kaczyńskému (†61).
Přesně v 8:56 v sobotu ráno se rozezněly zvony a sirény. Přesně v tuto dobu se totiž před týdnem u ruského Smolenska zřítila vládní letka s prezidentem Lechem Kaczyńským (†60), jeho manželkou Mariou (†66) a desítkami vrcholných politiků Polska.
Na náměstí Maršála Józefa Pilsudského se s nimi přišly rozloučit jejich rodiny, nejvyšší představitelé státu a církví, ale také stopadesát tisíc obyčejných Poláků, mezi nimi mladí lidé, skauti nebo školní skupiny z celého Polska.
V první řadě smutečních hostů seděla rodina pozůstalých včetně Kaczyńského dcery Marty (29) či bratra, dvojčete Jaroslawa (60), ale bez matky Jadwigy (83), které kvůli potížím se srdcem ještě o smrti syna vůbec nic neřekli. Nejtežší chvíle prožívala Marta, která již po druhé musela pokleknout k rakvi mrtvých rodičů. Bolest skrývala za černé brýle, občas je odložila. Černé šaty podtrhávaly bledost její ztrhané tváře.
Obřad začal dvěma minutami ticha, pak se náměstím nesla vlastenecká vojenská skladba Spi, kolego a po ní jména všech 96 obětí, které na dnešní tryzně zastoupily jejich fotografie na obrovském černém plátně.
Jména přečetl herec Artur Zmijewski, představitel jedné z hlavních rolí ve filmu Katyň režiséra Andrzeje Wajdy. "Ten seznam (96 obětí) je jako celé Polsko," řekl premiér Donald Tusk. Prezident Kaczyński a další osobnosti polského veřejného života minulou sobotu letěli do Smolenska na vzpomínkové akce u příležitosti katyňského masakru, při němž sovětská tajná policie NKVD zavraždila tisíce polských důstojníků.
"Svět se nám již podruhé zhroutil na tom samém místě," připomněl maršálek Sejmu a prozatímní hlava státu Bronislaw Komorowski smutnou ironii osudu. Zároveň vyjádřil naději, že kvůli této tragédii svět pravdu o katyňském masakru nezapomene.
"V životě národa je velmi málo takových chvil, kdy všichni cítíme, že jsme spolu. Katastrofa u Smolenska k takovým chvílím náležela," řekl dále Komorowski. Lidé, kteří se do Varšavy sjeli z celého Polska, drží v ruce státní vlajky, ve větru vlály také prapory s nápisem Solidarita. To slovo dnes neznamená jen název legendárních odborového svazu, ale i pocit, jaký truchlící na náměstí cítí.
Přišli jsme dát sbohem†
Lidí, kteří přišli vzdát hold obětem tragédie, se včera sešly v ulicích Varšavy statisíce. Reportér Blesk.cz se ptal, co pro ně tento den znamenal?
Když má člověk zprávy přímo od lidí z Polska, tak zjistí, že není co obdivovat.