Polské ženy pláčou pro mrtvé muže, bratry a syny
Okamžik nezměrného lidského žalu a zoufalství, v němž se rozplynula i ta poslední naděje a nelítostné poznání, že smrt nejdražších je nejen možná, ale i jistá. Takové tragické chvíle se ve středu odpoledne odehrály na varšavském letišti, kam přivezli ostatky 30 obětí tragické havárie ve Smolensku.
Po 16. hodině přistál na letišti Okecie ve Varšavě Boeing C17 s těly obětí katastrofy u Smolenska, při kterém zahynula polská elita v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským (†60). Na přistávací ploše se ženy vrhaly k rakvím, jedny sepjaly ruce k modlitbám, jiné plakaly. Oplakávaly své muže, bratry a syny. Hoře, nekonečné hoře...
V Moskvě se zatím podařilo rozpoznat dvě třetiny obětí
Zatím 64 obětí sobotní letecké katastrofy se podařilo identifikovat v moskevské márnici. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo pro mimořádné situace.
Zástupce moskevského starosty Pjotr Birjukov mezitím popřel zprávy médií, že se prý na místě neštěstí našlo až pět dalších mrtvých, respektive prý v moskevské márnici byla rozpoznána těla lidí, kteří prý nebyli zaneseni do seznamu cestujících. Zřejmě z toho se i vynořily zprávy, že by obětí mohlo být více než dosavadní bilance.
Příbuzným pomáhají psychologové
Po identifikaci se vrátila do Varšavy první skupina 74 pozůstalých z přibližně tří stovek, které do Moskvy přiletěly.
Příbuzným obětí pomáhají psychologové. Nadále funguje také "horká" telefonní linka psychologické pomoci, na kterou mnozí lidé volají nejen kvůli podpoře, ale často i sami nabízejí svou pomoc a vyjadřují soustrast.
Ruská ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová ještě v úterý připustila, že identifikace mrtvých postupuje obtížně, a nevyloučila, že analýza DNA může trvat až do poloviny příštího týdne.
Ještě v neděli byla s vojenskými poctami přepravena ze Smolenska do Varšavy rakev s tělem prezidenta Kaczyńského, v úterý pak ostatky jeho manželky Marie, které identifikoval její bratr podle snubního prstenu.
Zatímco Lech Kaczyński se v okamžiku nehody nacházel v prezidentském salonu letadla, jeho manželka před přistáním zašla na záď za příbuznými zajatých polských důstojníků postřílených před 70 lety sovětskou tajnou policií. Právě kvůli účasti na pietní ceremonii u pomníku obětí v katyňském lese letěla prezidentská delegace do Smolenska.
mocných nemá hranice. Jak bratr tak jediná dcera prezidenta k těm mocných patří.