Konec Marka Bendy? ODS plánuje změnu ve Sněmovně. Šéfem klubu Fiala?

Autor: simao, ČTK - 
18. ledna 2026
20:53

Po kongresu ODS by mohly nastat i další změny než ty v novém vedení strany. S velkou pravděpodobností totiž nastanou i ve vedení poslaneckého klubu ODS, jehož předsedou je nyní Marek Benda. Toho by však mohl nahradit expremiér Petr Fiala! 

„Vedení se určitě převolí, objeví se tam určitě noví lidé. Kdy by se to jednání poslaneckého klubu mělo odehrát, to teď nevím, ale bude to v poměrně krátké době po kongresu,“ uvedl nový šéf ODS Martin Kupka záměr, o kterém poslanecká frakce informovala už v době, kdy se po volbách formovala.

Petr Fiala na kongresu ODS s Markem Bendou (17.1.2026) Petr Fiala na kongresu ODS s Markem Bendou (17.1.2026) | Blesk:Jakub Poláček

Do čela poslaneckého klubu, jehož šéfem je nyní sněmovní nestor Marek Benda, by nově mohl nastoupit expremiér Petr Fiala, který se s vedením ODS rozloučil po 12 letech.

Chce však pokračovat v práci ve Sněmovně a upozornil na to, že se nechystá kandidovat v prezidentské volbě. Fiala však ve Sněmovně pozbyl přednostní právo tím, že není již předsedou strany.

Video  Martin Kupka zvolen předsedou ODS.  - Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

Otevřená je však otázka toho, zda Fiala nakonec přece jen nebude kandidovat v podzimních volbách do Senátu. To zatím Fiala nevyloučil a již před kongresem se o něm spekulovalo jako o možném nástupci Miloše Vystrčila coby předsedy Senátu. 

ODS se podle Kupky nyní musí zaměřit na práci v opozici. „Je na nás, abychom posílili značku, nutně budeme spolupracovat s dalšími stranami v opozici, je to ale čas, abychom představili naše reformy,“ uvedl k pokračování koalice Spolu, kterou tvoří občanští demokraté, lidovci a TOP 09.

Petr Fiala na kongresu ODS (17.1.2026) Petr Fiala na kongresu ODS (17.1.2026) | Blesk:Jakub Poláček

ODS chce Kupka prezentovat jako srozumitelnou a jasnou kotvu. Do několika týdnů představí stínovou vládu, v níž budou zkušení experti i nováčci.

Fiala, který Kupku před volbou předsedy podpořil, popřál svému nástupci hodně štěstí. „Věřím, že se ti podaří naplnit tvé vize a posunout stranu kupředu. ODS bude v dobrých rukou,“ napsal po zvolení svého nástupce na síti X Fiala.

„Díky moc všem za důvěru. Chceme vrátit Občanské demokraty zpět do Strakovky. Ne proto, že by to bylo jenom dobře pro ODS, ale proto, že to je dobře pro Českou republiku,“ uvedl na videu na facebooku Kupka.

Video  Projev Petra Fialy na kongresu ODS  - ODS
Video se připravuje ...

 

 

beda88 ( 21. ledna 2026 00:45 )

nuuuuu, popravdě jsem nikdy neviděl a ani nezažil takového darmošlapa, bohužel ve státní správě za takové peníze jako, Bendu. pro stát a vývoj absolutně nepoužitelný. i když to nevyjde, dal bych mu krumpáč a lámat kámen v kamenolomu, ať ví co je práce. 👎

pjotri ( 20. ledna 2026 13:33 )

On nebyl na nic, on JE a VŽDY BUDE na h..o

pjotri ( 20. ledna 2026 13:31 )

Je to z bláta do louže. Benda v životě nepracoval, hlavně, že ale studoval. Celej život se válí v parlamentu a trousí rozumy, co by se mělo dělat. V životě nemusel žít od výplaty k výplatě. Docela by mě zajímalo, kdo ho furt volí. Ten druhej už ukázal, co (ne)umí a komu leze do zádele a maximum, nač se vzmohl je slib německých platů do čtyř let. A teď si vyberte! Ta ODS jde opravdu totálně do kopru.

Nemajitel Niceho ( 19. ledna 2026 23:34 )

Nutelovič fyjala nebo to e me no Benda? Zadny rozdíl není. Čím dřív se to modrý ptactvo rozleti tim lip. Zvukovou kulisu Jim mute dělat dalsi lidskej zázrak vondra. To mu jde jak nikomu dalšímu. Jeden zbytečnější než druhej i ten třetí. Počínaje už tuneldědkem klausem až do teď.

ad-ga ( 19. ledna 2026 12:56 )

Mareček půjde makat ručkama ? 🤣

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa