Fiala v Londýně: Se Starmerem probere jaderné reaktory i podporu Ukrajiny. A ocenil krajanky
Premiér Petr Fiala se dnes setká v londýnské Downing Street s předsedou britské vlády Keirem Starmerem. Mezi hlavními tématy jednání budou rozvoj obchodních vztahů, posílení energetické spolupráce, evropská bezpečnost a další pomoc Ruskem napadené Ukrajině. Fiala během své návštěvy ocenil trojici žen činných v české krajanské komunitě. Mezi nimi je 95letá lady Milena Grenfellová-Bainesová, jedno z takzvaných Wintonových dětí.
„Navážeme na naše poslední osobní setkání, které jsme měli na summitu Evropského politického společenství v květnu v Tiraně,“ uvedl Fiala před odletem do Londýna.
„Spojené království je pro Českou republiku klíčovým spojencem, je důležitým obchodním partnerem a platí to i po odchodu Velké Británie z EU,“ upozornil Fiala. „Vítám a oceňuji to, že se pan premiér Starmer snaží o vylepšení vztahů s EU, o jakýsi reset a že spolupráce v této složité době, v době zvýšeného mezinárodního napětí, že spolupráce mezi EU a Velkou Británií funguje výborně,“ podotkl Fiala.
„Obrat vzájemného obchodu se zbožím byl loni rekordní, dosáhl téměř 14 miliard eur. Export našich firem do Spojeného království také výrazně roste, loni to bylo o více než 23 procent a dneska je Británie pátý nejvýznamnější exportní trh pro Českou publiku. Úměrně tomu rostou i české investice do různých sektorů britského hospodářství a tady ta role investora je také dnes nepominutelná. České investice se projevují třeba v energetice, v mediální oblasti a jinde. Rekordní čísla ukazují důležitost a sílu česko-britských obchodních vztahů. Chci i tomto mluvit s panem premiérem Starmerem, vidím tady řadu příležitostí pro české firmy,“ říkal premiér.
Fiala avizoval, že chce mluvit o jaderné energetice. Významným posunem v česko-britské spolupráci je totiž nedávný vstup českého polostátního energetického podniku ČEZ do britské společnosti Rolls-Royce SMR, která se specializuje na vývoj modulárních jaderných reaktorů. Strategické partnerství počítá přibližně s pětinovým podílem společnosti ČEZ v britské firmě, přičemž oba podniky mají úzce spolupracovat na vývoji a budoucím nasazení této jaderné technologie.
Investice v řádu několika miliard korun již obdržela souhlas britských regulačních úřadů. Británie vybrala Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů, do jejichž výstavby hodlá v příštích čtyřech letech investovat 2,5 miliardy liber (zhruba 73 miliard Kč).
ČEZ ve spolupráci s Rolls-Royce SMR plánuje do roku 2050 postavit v České republice modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty.
Podpora Ukrajiny
Spojené království je pod vedením ministerského předsedy Starmera spolu s Francií lídrem takzvané koalice ochotných – skupiny států, které aktivně podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Česko se této iniciativy rovněž účastní.
Po jednání koalice minulý týden Fiala zdůraznil nutnost udržovat tlak na Rusko, a donutit ho tak k příměří a návratu za jednací stůl. Předmětem debaty podle něj byly protiruské sankce a pokračující zbrojní dodávky Kyjevu.
„Vidíme všichni, že Rusko zintenzivňuje svoje útoky, je potřeba se soustředit na podporu Ukrajiny možná více než jindy. Je to v zájmu bezpečnosti celé Evropy,“ říkal Fiala a upozornil právě na to, že Velká Británie je „klíčovým aktérem v koalici ochotných“. „Spolupracujeme i v dodávkách zbraní na Ukrajinu,“ poznamenal premiér.
Fiala ocenil krajanky
Český premiér na úvod návštěvy v Británii ocenil trojici žen činných v české krajanské komunitě. Mezi nimi je 95letá lady Milena Grenfellová-Bainesová, jedno z takzvaných Wintonových dětí. "Jsou to úžasné osobnosti, jedna každá dělá skvělou práci. A mám obrovskou radost, že jsem se mohl s krajany takto setkat," řekl Fiala před udělováním medailí Karla Kramáře na českém velvyslanectví v Londýně. Ocenění podle svých slov poprvé předal v zahraničí a nikoliv jako dosud v Kramářově vile v Praze.
Grenfellová-Bainesová je propagátorkou česko-britských vztahů a jednou z dětí, které zachránil Nicholas Winton. Několik týdnů před vypuknutím druhé světově války odjela v jím zorganizovaném vlaku do Británie. Někdejší předsedkyně Britsko-české a slovenské asociace BCSA, nejdůležitější krajanské organizace ve Spojeném království, se věnuje propagaci českých hudebníků a umělců a podílela se i na získávání finančních prostředků na Wintonův památník na Hlavním nádraží v Praze. Po celé Británii přednáší na školách o vlastních zkušenostech ze záchranného transportu.
Medaili Karla Kramáře dnes obdržely také Jana Nahodilová a Zuzana Jungmanová, ředitelky českých škol v Británii. Nahodilová založila a vede českou a slovenskou školu Okénko a Asociaci českých a slovenských škol ve Spojeném království, a od roku 2023 také stojí v čele asociace BCSA. Jungmanová spoluzaložila v roce 2003 první Českou školu bez hranic, zaměřenou na výuku českého jazyka a kultury pro děti Čechů žijících v zahraničí. Po přestěhování do Londýna zde jejím přičiněním vznikla pobočka, která je dnes největší českou školou ve Spojeném království, akreditovaná českým ministerstvem školství.
Obávám se, že Trump je jiného názoru. Pro USA pod jeho vedením je válka (samozrejmě někde jinde) neskutečný business. A musím se smát rozpakům jeho obdivovatelům mezi Čechy, kteří ho vyzdvihovali do nebes. Dnes už od nich čtu jen trapné komentáře, jak se stará o blaho Emeriky a při tom jim tahá z peněženek zlaťáky, což velkoryse přehížejí, aby nebyli za pitomce.