Jurečka o důchodech: Jaké ročníky půjdou do penze v 67 letech? Důchodovou reformu schválil Senát

Aktualizováno -
4. prosince 2024
22:02
Autor: ČTK, simao - 
4. prosince 2024
15:54

Senát ve středu večer schválil beze změn vládní důchodovou reformu, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let. Věková hranice na 67 let se zvýší v roce 2056, řekl dnes senátorům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dvouleté zvýšení bude podle něj nabíhat postupně o měsíc ročně, naplno se bude týkat lidí narozených po roce 1989. Reformu nyní dostane k posouzení prezident Petr Pavel, který už předem ohlásil, že se pod ní podepíše.

Důchodová reforma zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let. „Této hodnoty dosáhneme v roce 2056,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ke zvýšení hranice pro odchod do penze na 67 let věku.

Povinný příspěvek zaměstnavatelů na penzijní spoření pracovníků v rizikových profesích, který má nahradit vyřazení části z nich na nekrácený předčasný důchod, bude zavedený rovněž od roku 2026, uvedl ministr při obhajobě reformy v Senátu.

6 hodin v Senátu, 15,5 hodiny ve Sněmovně

Jurečka označil reformu, kterou dnes podpořilo 48 ze 66 přítomných senátorů, za „maximum kompromisu politického i společenského“. Debata senátorů o reformě trvala asi šest hodin, vystoupily v ní tři desítky senátorů, někteří opakovaně. Předchozí závěrečné schvalování reformy Sněmovnou se protáhlo na čtyři jednací dny, přičemž debata vyplnila celkem asi 15,5 hodiny jednacího času.

Změna je podle Jurečky výrazně zásadní pro stabilizaci salda systému důchodového pojištění, který skončil loni v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. Beze změn by se propad do poloviny století dostal na pět procent hrubého domácího produktu, v loňských částkách tedy kolem 350 miliard korun.

Po zpřísnění pravidel pro předčasné penze, zpomalení valorizací a po reformě by se schodek mohl pohybovat kolem 1,5 procenta.

Sporné omezení předčasných důchodů u náročných profesí

Mezi nejspornější změny reformy patří koaliční rozhodnutí omezit ze 125 000 na přibližně desetinu okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze bez jejího krácení. Týkat se to tak má zhruba 12.000 lidí v nejrizikovější čtvrté kategorii.

Za ostatní vybrané pracovníky ze třetí kategorie rizikových profesí, kteří jsou vystaveni nadměrné fyzické zátěži, vibracím, velkému chladu či teplu, by měli zaměstnavatelé podle chystaného návrhu koalice povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty.

Vyšší odvod by se měl podle ministra týkat aktuálně zhruba 112 000 lidí, jimž zaměstnavatelé neměli přispívat do státního průběžného pilíře, ale na jejich individuální účty.

Nárok na příspěvek by podle Jurečky měli tito pracovníci již po odpracování jednoho měsíce. Mohli by si pak zvolit, zda by tento příspěvek mohli využít jako předčasný důchod už pět let před dosažením standardní hranice pro odchod do penze.

Odboráři apelují na prezidenta Pavla

K neschválení reformy Senát vyzvala Českomoravská konfederace odborových svazů. Schválení v Senátu kritizuje odborový svaz KOVO. Vyzval Pavla, aby reformu nepodepsal. Společně s Průmyslovou aliancí odborových svazů kritizuje zejména schválené omezení počtu pracovníků v rizikových profesích, kteří mají mít nárok na nekrácený předčasný důchod.

„Vůbec nerozumíme, proč je vládním politikům zatěžko nechat v zákoně tuto možnost pro větší počet zaměstnanců. O zdánlivě uspořené peníze pak stát přijde ve zdravotnictví a také třeba na sociálních dávkách,“ uvedl dnes večer ve zprávě zaslané ČTK předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Apelujeme na pana prezidenta Petra Pavla, aby potvrdil, že je hlava státu, nikoliv prodloužená ruka čtyřkoalice, a důchodovou ´reformu´ nestvrdil svým podpisem,“ dodal.

Vildumetzová kritizovala Jurečku

Senátoři ve středu rozhodli, že o důchodové reformě budou moci rozhodovat i v noci. Po čtyřech hodinách debaty o penzích, v níž se s opakovanými výhradami ke koaličním úpravám penzijního systému u řečniště střídali zástupci opozice, to prosadil předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra

Hlasování se pokusila zpochybnit předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová. Měla za to, že Nytra vystoupil v rámci faktické poznámky a jeho návrh je tedy nehlasovatelný. Domáhala se také svého přednostního řečnického práva jako předsedkyně klubu. Předsedající schůze Jiří Oberfalzer(ODS) ale připomněl, že se šéfka frakce svého práva vzdala, aby umožnila nejprve vystoupení svým kolegům.

Mračková Vildumetzová byla nejčastěji vystupují členkou horní parlamentní komory v debatě. Vadilo jí, že ministr Jurečka nereaguje bezprostředně na otázky, které mu kladli zástupci ANO. Ministr slíbil, že je zodpoví následně a souborně. Poukázal na to, že otázky zástupců ANO se opakují.

ANO chtělo zachovat hranici 65 let

Senátoři z klubu ANO kromě zachování hranice 65 let věku pro odchod do starobního důchodu navrhovali, aby reforma neomezovala okruh pracovníků z rizikových profesí s nárokem na předčasnou penzi.

Připojili se i k návrhu pirátské senátorky Adély Šípové rozšířit okruh těchto pracovníků i na zdravotníky, slévače, svářeče či obráběče kovů, celkem na zhruba 450 000 lidí. Opoziční hnutí chce také zrušit snížení výpočtu nových penzí, zvyšovat penzi o polovinu růstu průměrné mzdy a všem důchodcům přidat 500 korun nad rámec zákonné valorizace. 

Doprovodné usnesení Senátu a výzva vládě

Senát v doprovodném usnesení konstatoval, že vyhodnocení a ohodnocení vybraných rizik ve třetí kategorii je v souvislosti s dřívějšími odchody do důchodů nedostatečně zohledněno.

Vyzval vládu, aby koalice záměr povinného nadstandardního příspěvku zaměstnavatele pro tyto pracovníky realizovala a do konce letošního roku sdělila, zda se tak stane novelou nebo novým zákonem. Jurečka uvedl, že úprava bude předložena koaličními poslanci počátkem ledna, koncem ledna by mohla být Sněmovnou schválena a realizována bude od roku 2026.

Snahy o průtahy

Předsedkyně frakce ANO Vildumetzová během projednávání v Senátu po necelých pěti hodinách debaty navrhla, aby byla schůze na 45 minut přerušena, aby se její klub mohl poradit o dalším postupu.

Předseda senátorů KDU-ČSL Josef Klement namítl, že do rozpravy byly přihlášeni už jen dva senátoři a že k přestávce není důvod. Senát poté žádost ANO o pauzu v hlasování odmítl.

Jurečka následně slíbil, že vystoupí ještě před ukončením debaty, aby na jeho odpovědi mohli senátoři reagovat. Uvedl také, že položené otázky zodpověděl už při úterním projednávání senátního sociálního výboru.

Video  Zeman o svém důchodu: Kolik bere?  - Vera Renovica, Daniel Kristl/Blesk
Video se připravuje ...

bizon_pepa ( 5. prosince 2024 12:17 )

To jo, ale není jisté, že aspoň jeden z nich chápe psaný text.

Kartel Zeman-Babisch ( 5. prosince 2024 09:57 )

Znáš Pavlovy výsluhy nebo zase lžeš jako každý z ANOhnoje?

Romanoo ( 5. prosince 2024 08:44 )

Ona mu to Pávková přečte .

Romanoo ( 5. prosince 2024 08:43 )

Neboj umřeš dřív . To by se to hodilo být tady do stovky .

Romanoo ( 5. prosince 2024 08:41 )

Divím se , že tak brzo , nárok na důchod bych stanovil na 70 let , pouze u policistů , vojáků a politiků bych ho stanovil na 65 let a ne jako za komunistů ty brzké důchody , jen se hezky starejte vy nevzdělaní .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa