„Ty sv*ně! Babišova št*tko!“ Křik, výhrůžky, pronásledování. Političky čelí útokům online i na veřejnosti
Přestože vystupování na veřejnosti pro ně není ničím novým, ne vždy se české političky cítí na veřejnosti bezpečně. Výpad může přijít na ulici i ve veřejné dopravě. České poslankyně a senátorky nečelí útokům jen na sociálních sítích, například Olgu Richterovou (Piráti) pronásledovali přímo na ulici.
Dvě političky v posledním půl roce sdílely na svých sociálních sítích, že se setkaly s otevřenou agresí. Místopředsedkyni ODS a poslankyni Eva Dexroix (42) v červenci pronásledoval na Malostranském náměstí – nedaleko jejího pracoviště – neznámý muž a řval na ní »svi*ě«. Vyhrožoval, že „jí ukáže“.
Pomohl kolega z opozice Jiří Mašek (66, ANO), vedle kterého se schovala. „Policie byla daleko a já byla ve lhostejném davu mezi stánky v úzkých a začínala se cítit v ohrožení,“ napsala Decroix. „Přiznám, že se mi taková věc stala poprvé a trochu mnou otřásla. Už hodně dlouho jsem se jako žena necítila náhle tak lehko zranitelná,“ dodala.
V komentářích reagovala tehdy ještě vládní a nyní už rovněž opoziční poslankyně a místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (39, Piráti). „Stalo se mi nedávno něco podobného, a to jsem měla s sebou dítě,“ uvedla a nebylo to naposledy – v říjnu sdílela, že jí v tramvaji agresivní muž vyhrožoval smrtí. „Pokřikoval o střílení a tom, že tohle budou moje poslední Vánoce. V ruce skutečně držel knížku o střelbě a celkově vypadal, že mi bezprostředně hrozí napadení,“ uvedla.
Zastali se jí dva spolucestující. Pak ale vystoupila a muž ji i nadále pronásledoval. Podobné zkušenosti pak naznačila i předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (40) či senátorka Miroslava Němcová (72, ODS). „Toho nejhoršího policie v mém případě nedopadla, bohužel,“ uvedla Němcová.
Dopadá to i na děti
Blesk se ptal i dalších političek, zda si něčím podobným prošly. „Každý den čelím nevybíravým útokům na svou osobu a rodinu, a to nejen online, ale i v osobním kontaktu,“ sdělila poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (48, STAN). „Situace zašla tak daleko, že když jsem k narozeninám dostala přes kurýrní službu květinu, raději jsem si ji vyzvedla na vrátnici Poslanecké sněmovny, abych předešla potenciální konfrontaci,“ přiznala.
Její stranická a sněmovní kolegyně Michaela Šebelová (42) zatím na ulici čelila jednou. „Výhružnému komentáři jsem na ulici zatím čelila jen jednou. Pán na mě jen křičel, když mě míjel, a tím, že jsem nereagovala a pokračovala v chůzi, tak se to vyřešilo přirozeně,“ uvedla. K vážnějšímu zážitku podle ní nedošlo i proto, že podle svých slov není mediálně tak známá.
Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (60, STAN) se setkává hlavně s ostřejší výměnou názorů, kdy jí dotyčný zvýšeným hlasem říká, že dělá něco špatně – jako útok to však nebere. „V posledních letech jsem nicméně několikrát zažila takové poloanonymní pokřiky z davu, které bych nazvala slovními útoky,“ uvedla.
„Stalo se mi to také, dvakrát nebo třikrát, ale vždy jenom v Praze,“ uvedla politička z hnutí ANO, která si nepřála být jmenována. Týkalo se to většinou toho, že na ni muži křičeli, že je například »Babišova št*tka« – v jednom případě také na Malostranském náměstí, stejně jako v případě Decroix. „Pak někam jdete a už přemýšlíte o tom, jestli po vás někdo vystartuje,“ uvedla.
Nepříjemné zkušenosti mají také političky z horní komory Parlamentu. S negativními reakcemi se na veřejnosti setkává například senátorka Miluše Horská (65, KDU-ČSL). „Nejčastěji jde o vulgární nadávky všech kalibrů, hlavně kolem kampaně,“ uvedla.
„Musím naštěstí říct, že mě na ulici nikdy nikdo neohrožoval. Negativní ohlasy, nebo i posměch, ale zažívají občas některé mé děti,“ napsala senátorka Adéla Šípová (44, Piráti). Navzdory dotazům se muži z vlády, Poslanecké sněmovny ani ze Senátu Blesku s nepříjemnými zkušenostmi na veřejnosti nesvěřili.
Výzvy k sebevraždě
Političky zároveň dodávají, že čelí útokům také na sociálních sítích, kde lidi – co se týče nadávek – nic nedrží zpátky. „Píší mi, že mě chtějí věšet, že bych se měla vrátit »za plotnu«, a po volbách mám prý očekávat kulku,“ uvedla Pivoňka Vaňková. Bývalá Pirátka Jana Michailidu (34) se na veřejnosti sektává s pozitivními reakcemi, to se však nedá říct o virtuálním prostoru. „Tam se jedná například o výzvy k sebevraždě, výzvy k násilí vůči mojí osobě, objektifikace a podobně,“ uvedla.
„Opravdu odporné komentáře dostávám zatím jen na sítich,“ napsala rovněž Šebelová. Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (49, STAN) se na veřejnosti setkává spíš s kladnými reakcemi. „Určitě to souvisí s tím, že kraj je pořád ještě blíže komunální politice a nejsem v politice celostátní. Myslím, že ženy poslankyně, senátorky, ministryně to mají mnohem horší,“ míní. S horšími zprávami se setkává hlavně na sítích nebo prostřednictvím e-mailu.